ایران: ایالات متحده‌ی امریکا پول مردم افغانستان را دزدیده است

صبح کابل
ایران: ایالات متحده‌ی امریکا پول مردم افغانستان را دزدیده است

تصمیم اخیر جو بایدن، رییس‌جمهور امریکا مبنی بر اختصاص‌دادن ۳٫۵ میلیارد دالر از دارایی‌های بانک مرکزی افغانستان برای پرداخت غرامت به قربانیان حملات ۱۱ سپتمبر با واکنش‌های شدیدی روبه‌رو شده است. در تازه‌ترین مورد، وزیر خارجه‌ی ایران، این اقدام را دزدی آشکار دانسته است.

سعید خطیب‌زاده، سخن‌گوی وزارت خارجه‌ی ایران روز دوشنبه -۲۵ دلو-، در یک نشست خبری، گفت که اقدام جو بایدن در مورد پرداخت بخشی از پول افغانستان به قربانیان حملات ۱۱ سپتمبر، شرم‌آور، غیرانسانی و دزدی آشکار است.

آقای خطیب‌زاده، این اقدام امریکا نکوهش کرده و گفت که ایالات متحده‌ی امریکا، پول مردم افغانستان را دزدیده است.

به گفته‌ی او، امریکا فکر می‌کند که صاحب ثروت همه‌ی ملت‌های جهان است و هر وقت بخواهد می‌تواند به عنوان قاضی عمل کرده و ثروت کشورها را غارت کند.

خطیب‌زاده، ضمن این که گفت که این بار نخست نیست امریکا پول کشورها را سرقت می‌کند، تأکید کرد که امریکا با حمله به افغانستان، خسارات مالی و جانی شدید را به شهروندان این کشور وارد کرده است.

 این در حالی است که به تازگی بایدن فرمان داده است که ۳٫۵ میلیون دالر از دارایی‌های مسدودشده بانک مرکزی افغانستان دوباره برای مردم افغانستان اختصاص یابد و ۳٫۵ میلیون دالر دیگر به شماری خانواده‌های قربانیان حملات یازدهم سپتمبر که علیه طالبان اقامه دعوا کرده بودند، پرداخت شود.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x