ملابرادر: با خروج امریکا از افغانستان جنگ پایان می‌یابد

صبح کابل
ملابرادر: با خروج امریکا از افغانستان جنگ پایان می‌یابد

ملاعبدالغنی برادر، رییس دفتر سیاسی طالبان در قطر، گفته است که با خروج نیروهای امریکایی از افغانستان، جنگ در این کشور پایان خواهد یافت.

ملا برادر، در مصاحبه‌ای با خبرگزاری فرانت‌لاین، گفته است که پس از خروج نیروهای امریکایی از افغانستان، مشکلات باقی‌مانده میان حکومت و طالبان، حل خواهد شد.

او افزوده است: «اگر ایالات متحده در افغانستان نباشد، مطمئنا ما به توافق بین خود خواهیم رسید؛ زیرا آن‌ها افغان اند و ما هم افغان استیم.»

ملابرادر، هم‌چنان در بخش دیگری از سخنان خود، در پاسخ به این که زنان پس از به قدرت رسیدن طالبان در چه شرایطی قرار خواهند گرفت، پاسخ مبهمی ارائه کرده است: «زنان حق دارند؛ اما تنها به اساس تفسیر طالبان از قانون و شریعت اسلامی. در این زمینه هیچ تغییری در طالبان صورت نگرفته است. ما همه حقوقی را که خدا به زنان اعطا کرده، می‌پذیریم. طبق قوانین اسلامی، اگر زن‌ها می‌خواهند زندگی و کار کنند‌، قطعا ما این اجازه را می‌دهیم.»

این در حالی است که سهیل شاهین، سخن‌گوی دفتر سیاسی طالبان در قطر، به تازگی گفته است که زلمی‌خلیل‌زاد، با هیأت مذاکراتی این گروه دیدار و در مورد امضای توافق‌نامه‌ی صلح و چگونگی برگزاری مراسم آن، گفت‌وگو کرده است.

او، جزئیات بیشتری در این مورد ارائه نکرده است. هرچند گفته می‌شود که طالبان روی کاهش خشونت‌ها در افغانستان به توافق رسیده اند؛ اما دولت افغانستان، تأکید می‌کند که مردم افغانستان کاهش خشونت نه، بلکه آتش‌بس می‌خواهند.