مارک اسپر: گفت‌وگوهای صلح درصورتی نتیجه‌ می‌دهد که دو طرف به تعهدات خود عمل کنند

صبح کابل
مارک اسپر: گفت‌وگوهای صلح درصورتی نتیجه‌ می‌دهد که دو طرف به تعهدات خود عمل کنند

وزیر دفاع امریکا، می‌گوید که کشورش با طالبان، در مورد کاهش خشونت‌ها به توافق رسیده است. مارک اسپر که در پایان نشست دو روزه‌ای وزیران دفاع کشورهای عضو ناتو در بروکسل صحبت می‌کرد، گفت که نمایندگان امریکا در حال حاضر با طالبان روی پیشنهاد کاهش هفت‌‎ روزه‌ای خشونت‌ها مذاکره می‌کنند.

آقای اسپر با بیان این مطلب که گفت‌وگوهای صلح در صورتی نتیجه‌ی مثبت خواهد داشت که دو طرف به تعهدات خود عمل کند، تأکید کرده است که رسیدن به توافق سیاسی بهترین راه‌حل برای وضعیت جاری در افغانستان است.

به گفته‌ای او، در هر صورتی، امریکا و متحدانش به حمایت خود از افغانستان ادامه خواهند داد.

این درحالی است که روز گذشته ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو، نیز از گروه طالبان خواسته است تا اراده‌ی واقعی خود را برای کاهش خشونت‌ها در افغانستان، نشان بدهد.

آقای استولتنبرگ پس از چاشت روز پنج‌شنبه (۲۴ دلو) در یک نشست خبری در بروکسل، گفت که ناتو، از تلاش‌های امریکا برای برقراری صلح در افغانستان حمایت می‌کند. او، ابراز امیدواری کرد که گفت‌وگوهای صلح میان ایالات متحده‌ی امریکا و طالبان، زمینه را برای آغاز گفت‌وگوهای بین‌الافغانی فراهم کند.

هم‌چنان روز گذشته وحید عمر، مشاور ارشد ریاست‌جمهوری در امور روابط عامه و استراتژیک نیز گفت که پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای در گفت‌وگوهای صلح میان ایالات متحده‌ی امریکا و طالبان به میان آمده است.

 به تازگی، برخی از مقام‌های امریکایی، گفته اند، دونالد ترامپ، رییس‌جمهور ایالات متحده‌ی امریکا، به گونه‌ی مشروط توافق‌نامه‌ی صلح با گروه طالبان را تأیید کرده است. نیویارک تایمز، گزارش داده است که این توافق‌نامه، در صورتی که گروه طالبان خشونت‌ها را کاهش بدهد، امضا خواهد شد تا زمینه‌ی خروج تدریجی نیروهای امریکایی از افغانستان فراهم شود.