زلمی خلیل‌زاد: حکومت افغانستان و طالبان به گونه‌ی مشترک با داعش مبارزه کنند

صبح کابل
زلمی خلیل‌زاد: حکومت افغانستان و طالبان به گونه‌ی مشترک با داعش مبارزه کنند

نماینده‌ی ویژه‌ی وزارت خارجه‌ی امریکا برای صلح افغانستان، از حکومت افغانستان و گروه طالبان، خواسته است تا تقصیر داعش را بر گردن هم‌دیگر نیاندازند.

زلمی خلیل‌زاد، روز جمعه (۲۶ ثور)، در نشست خبری آنلاین، به خبرنگاران گفته است که حکومت افغانستان و گروه طالبان، باید با هم در برابر داعش همکاری کنند.

او افزوده است: «داعش و طالبان با هم دشمن اند و طالبان نیز در جنگ با داعش، نقش کلیدی را بازی کرده است. حملات اخیر بر شفاخانه‌ی دشت‌برچی و مراسم تشییع جنازه در ننگرهار، کار داعش بود. داعش مخالف برقراری صلح در افغانستان است و به همین دلیل، از حکومت افغانستان و گروه طالبان می‌خواهم که در جنگ با داعش همکاری کنند.»

در حمله‌ی چند روز پیش بر شفاخانه‌ی صد بستر دشت‌برچی کابل و مراسم تشییع جنازه در ننگرهار، حدود ۵۰ غیرنظامی جان باختند و دست‌کم ۹۰ نفر دیگر زخمی شدند. قربانیان حمله بر شفاخانه‌ی صد بستر دشت‌برچی را بیشتر زنان، نوزادان و مسؤولان صحی تشکیل داده است.

رییس‌جمهور غنی، ادعا کرده است که گروه طالبان، در این حملات نقش کلیدی داشته است؛ طوریکه این گروه، زمینه‌ی فعالیت سایر گروه‌های تروریستی را در افغانستان فراهم کرده است.

با این حال، آقای خلیل‌زاد، با تأکید بر تسریع پروسه‌ی صلح در افغانستان، گفته است: «من به زودی به افغانستان می‌روم تا در مورد تسریع تبادله‌ی زندانیان و کاهش خشونت‌ها، صحبت کنم.»

این در حالی است که تا کنون، یک هزار زندانی طالب و ۲۷۶ زندانی دولتی، از سوی دو طرف آزاد شده‌اند. حکومت افغانستان، ادعا کرده که بیشتر زندانیان آزادشده از سوی طالبان، غیرنظامی اند.