بایدن می‌خواهد ۳٫۵ میلیارد دالر از دارایی‌های افغانستان را برای غرامت به قربانیان حملات ۱۱ سپتمبر منتقل کند

صبح کابل
بایدن می‌خواهد ۳٫۵ میلیارد دالر از دارایی‌های افغانستان را برای غرامت به قربانیان حملات ۱۱ سپتمبر منتقل کند

رسانه‌های خارجی، گزارش داده اند که جو بایدن، رییس‌جمهور ایالات متحده‌ی امریکا، می‌خواهد ۷ میلیارد دالر از دارایی‌های مسدودشده‌ی بانک مرکزی افغانستان را برای کمک‌های بشردوستانه در افغانستان و غرامت به قربانیان حملات سپتمبر منتقل کند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از یک منبع آگاه، گزارش داده که انتظار می‌رود بایدن روز جمعه -۲۲ دلو-، فرمان اجرایی برای تقسیم ۷ میلیارد دالر از دارایی‌های مسدودشده‌ی افغانستان در ایالات متحده برایکمک‌های بشردوستانه در افغانستان و پرداخت غرامت قربانیان حملات ۱۱ سپتامبر  صادر کند.

این منبع، گفته است که از ۷ میلیارد دالر مسدودشده، ۳٫۵ میلیارد آن برای کمک به نیازهای اساسی افغانستان منتقل خواهد شد و ۳٫۵ میلیارد دیگر آن برای تأمین مالی پرونده‌های قضایی قربانیان حملات ۱۱ سپتمبر استفاده می‌شود.

تا هنوز این فرمان به گونه‌ی رسمی صادر نشده است.

پیش‌تر روزنامه‌ی نیویورک‌تایمز نیز، گزارش داده که جو بایدن می‌خواهد «راه قانونی» پرداخت غرامت از ۳.۵ میلیارد دالر از دارایی‌های افغانستان در بانک‌های نیویورک را به برخی از بستگان قربانیان حملات ۱۱ سپتمبر باز کند.

بر اساس این گزارش، بایدن هم‌چنان قصد دارد که با استناد به اختیارات اضطراری، یک فرمان اجرایی صادر ‌کند تا حدود ۳.۵ میلیارد دلار دیگر از دارایی‌های افغانستان برای کمک‌های فوری بشردوستانه برای این کشور پرداخت شود.