تام وست: اگر روسیه و چین حکومت طالبان را به رسمیت بشناسند، امریکا چنین کاری نمی‌کند

صبح کابل
تام وست: اگر روسیه و چین حکومت طالبان را به رسمیت بشناسند، امریکا چنین کاری نمی‌کند

تام وست، فرستاده‌ی ویژه‌ی امریکا برای افغانستان می‌گوید، هیچ نشانه‌ی وجود ندارد که کشورهای چین و روسیه حکومت طالبان به رسمیت بشناسند.

آقای وست در یک مصاحبه با صدای امریکا، تأکید کرده است که اگر بر فرض روسیه و چین حکومت طالبان را به رسمیت بشناسند، ایالات متحده چنین کاری را نخواهد کرد.

او در مورد آزادی پول‌های منجمد‌شده‌ی بانک مرکزی افغانستان، نیز گفته است که پیش از این ما به طالبان مشخص کرده بودیم که اگر با فشار نظامی به قدرت برسند، کمک‌ها قطع خواهد شد.

به گفته‌ی فرستاده‌ی ویژه‌ی امریکا برای افغانستان، مسدودکردن دارایی‌های افغانستان مشکلات پیچیده‌ی قانونی و قضایی دارد و به همین دلیل، پول‌ها از یک حساب بانکی به حساب بانکی دیگر انتقال پیدا کرده نمی‌تواند.

تام وست تأکید کرد، این که دارایی‌های مسدودشده را به نمی‌توانند به افغانستان انتقال بدهند، اقدام قوه‌ی اجراییه حکومت امریکا نیست.

آقای وست در این مصاحبه به سیاست‌های امریکا و پاکستان در قبال یک‌دیگر شان نیز اشاره کرده و گفته است که واشنگتن در مورد سیاست پاکستان در قبال افغانستان نگرانی دارد و همین‌طور پاکستان نیز در مورد سیاست امریکا در قبلا افغانستان ابراز نگرانی کرده است.

این در حالی است که اخیر برخی از مقام‌های پاکستان به شمول وزیر خارجه‌ی این کشور، گفته اند، هیچ دلیلی وجود ندارد که امریکا بیش‌تر از این پول‌های بانک مرکزی افغانستان را مسدود نگه‌دارد.

چند روز پیش سرپرست وزارت خارجه‌ی طالبان نیز با ارسال نامه‌ای به کانگرس امریکا، خواستار آزادی پول‌های مسدودشده‌ی افغانستان شد.