وزیر دفاع امریکا: پس از خروج کامل، حمایت هوایی از نیروهای امنیتی افغان دشوار خواهد بود

صبح کابل
وزیر دفاع امریکا: پس از خروج کامل، حمایت هوایی از نیروهای امنیتی افغان دشوار خواهد بود

لوید آستین، وزیر دفاع امریکا، می‌گوید که پس از خروج کامل نیروهای خارجی به ویژه امریکا از افغانستان، حمایت هوایی از نیروهای امنیتی این کشور دشوار خواهد بود.

به نقل از مجله‌‌ی ایرفورس، آقای آستین که روز پنج‌شنبه -۲۰ جوزا/۱۰ جون-، در نشست مجلس نمایندگان امریکا صحبت می‌کرد، گفت که مأموریت نیروهای امریکایی در افغانستان، جلوگیری از حمله به امریکا بود که انجام شد و اکنون کار پنتاگون، انتقال آن نیروها و تجهیزات نظامی به خارج از افغانستان است.

وزیر دفاع امریکا در پاسخ به این پرسش نمایندگان مجلس که آیا هواپیما‌های امریکایی پس از خروج، برای حمایت از نگهداری شهرهای افغانستان حمله می‌کند؟، گفت که در مورد نتیجه‌‌ی احتمالی یا اقدامات احتمالی آينده، حدس زده نمی‌تواند.

آقای آستین افزود: «ما هم‌چنان که به عقب می‌رویم، به پشتیبانی از نیروهای امنیتی افغان ادامه می‌دهیم. با تمام‌شدن روند خروج، انجام حملات هوایی بسیار دشوار خواهد بود؛ زیرا توانایی‌های ما در آن‌ کشور کاهش می‌یابد.«

در همین حال، نیویارک‌تایمز، گزارش داده است که وزارت دفاع امریکا در حال بررسی طرحی است که در صورت تهدید طالبان به تصرف کابل یا شهرهای بزرگ افغانستان پس از خروج کامل نیروهای امریکایی، نیروهای امنیتی افغان پشتیبانی هوایی کند.

این در حالی است که روند خروج سربازان خارجی به شمول نیروهای امریکایی از اول ماه می آغاز شده و قرار است این روند تا ۱۱ سپتمبر پایان یابد. پیش از این فرماندهی مرکزی ایالات متحده‌ی امریکا- سنتکام-، روند خروج ۵۰ درصد نیروهای این کشور از افغانستان، انجام شده است.

هم‌زمان با آمادگی امریکا برای خروج، حملات طالبان بر کلان‌ شهرهای افغانستان افزایش یافته است. در هفته‌های گذشته، نزدیک به ۱۰ ولسوالی و پاسگاه‌ امنیتی به دست این گروه، سقوط کرده است.