کمک یک میلیارد دالری امریکا از بودجه‌ی نیروهای امنیتی افغانستان قطع می‌شود

صبح کابل
کمک یک میلیارد دالری امریکا از بودجه‌ی نیروهای امنیتی افغانستان قطع می‌شود

خبرگزاری رویترز، گزارش داده است که یک میلیارد دالر از کمک‌های ایالات متحده‌ی امریکا، از بودجه‌ی نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان قطع می‌شود.
رویترز، به نقل از سه منبع در دولت امریکا، گزارش داده است که کاهش یک میلیارد دالر از بودجه‌ی نیروهای امنیتی و دفاعی، سبب می‌شود تا توانایی دولت افغانستان در جنگ با طالبان، کاهش یابد و هم‌چنان، از این طریق، اهرم فشاری برای آغاز مذاکرات بین‌الافغانی ایجاد شود.
پیش از این، در چهار ماه حمل سال جاری، مایک پومپئو، وزیر خارجه‌ی امریکا وارد کابل شده و برای ایجاد توافق میان غنی و عبدالله، تلاش کرد، اما نتیجه‌ای در پی نداشت.
آقای پومپئو، پس از ترک کابل، اعلام کرد که دولت ایالات متحده‌ی امریکا، به دلیل عدم توافق میان غنی و عبدالله، یک میلیارد دالر از کمک‌هایش به این کشور را کاهش می‌دهد.
وزیر خارجه‌ی امریکا، هشدار داده بود که گزینه‌های دیگری نیز روی میز قرار دارد؛ اما اگر رهبران سیاسی به توافقی دست یابند، ممکن است روی این گزینه‌ها بازنگری شود.
از سویی هم، آلیس ویلز، معاون وزارت خارجه‌ی امریکا در امور آسیای مرکزی و جنوبی، روز یک‌شنبه (۱۷ حمل) در تویتی گفت که در صورت روی کار نیامدن حکومت همه‌شمول، حساب‌ده و شفاف در افغانستان، ایالات متحده‌ی امریکا و سایر شرکای بین‌المللی کمک‌کننده، مناسبات عادی گذشته را در قبال کمک به افغانستان دنبال نخواهند کرد.
با این حال، تلاش‌های شماری از چهره‌های سیاسی برای ایجاد توافق میان عبدالله عبدالله و محمداشرف غنی، ادامه دارد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x