بازداشت مخدوم عالم؛ طالبان اوزبیک‌تبار در فاریاب دست به اعتراض زدند

صبح کابل
بازداشت مخدوم عالم؛ طالبان اوزبیک‌تبار در فاریاب دست به اعتراض زدند

به دنبال بازداشت، مخدوم عالم، از فرماندهان کلیدی اوزبیک‌تبار طالبان در شمال، شماری از باشندگان ولایت فاریاب و طالبان اوزبیک‌تبار دست به اعتراضات گسترده زده اند.

این اعتراضات امروز پنج‌شنبه -۲۳ جدی-، آغاز شده و بر اساس گزارش‌ها، شهر میمنه به گونه‌ی کامل حالت نظامی به خود گرفته است.

نقیب‌الله فایق، والی پیشین فاریاب نیز در برگه‌ی فیسبوک خود نوشته است: «اعتراض مردمی و قيام مسلحانه طالبان اوزبيك در فارياب آغازشد. صدها مسلح وهزاران تن ازباشندگان فارياب پس از خبر بازداشت مخدوم عالم، مقام ولايت و ادارات دولتي را محاصره و داخل شدند.»

بر اساس معلومات آقای فایق، مخدم عالم، شام روز گذشته -چهارشنبه، ۲۲ جدی-، به دستور ملا فاضل آخند در شهر مزار شریف بازداشت شده است.

مخدوم عالم

مخدوم عالم ارشدترین فرمانده‌ی اوزبیک طالبان بوده که در سال‌های گذشته، به عنوان رییس کمیسیون نظامی طالبان کار می‌کرده است.

خبرنگاران محلی در فاریاب نیز، می‌گویند که کنترل شهر به گونه‌ی کامل به دست اوزبیک‌تباران درآمده و طالبان پشتون همه خلع سلاح شده اند.

در همین حال امرالله صالح، معاون نخست ریاست‌جمهوری پیشین افغانستان نیز قیام مردمی بر ضد گروه طالبان در فاریاب را مبارک‌باد گفته است.

آقای صالح در برگه‌ی فیسبوکش نوشته است: «جرقه‌های قیام مردمی برضد گروه مزدور و ستم‌گر طالبان را در فاریاب مبارک‌باد می‌گویم. طالب یعنی این گروه نیابتی و بی‌سر یا باید به خواست ملت تمکین کند و یا نابود شود.»

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x