وحید عمر: رییس‌جمهور برای انتخابات نه؛ بلکه برای صلح طرحی را آماده کرده است

صبح کابل
وحید عمر: رییس‌جمهور برای انتخابات نه؛ بلکه برای صلح طرحی را آماده کرده است

وحید عمر، رییس عمومی اداره‌ی ارتباطات عامه‌ و استراتژیک ریاست‌جمهوری، می‌گوید که رییس‌جمهور غنی، طرحی را به نام «نقشه‌ی راه صلح» آماده کرده است.

آقای عمر که روز پنج‌شنبه (۵ حمل)، در یک نشست خبری صحبت می‌کرد، گفت چیزی که در رسانه‌ها به نام طرح رییس‌جمهور برای انتخابات نشر شده، طرح انتخابات نیست؛ بلکه نقشه‌ی راه صلح است.

او افزود: «این طرح، ابعاد مختلف روند صلح را در بر می‌گیرد. یکی از مسایلی که در آن آمده، انتقال اقتدار توسط آرای مردم است. رییس‌جمهور به این باور است که هر نوع انتقال اقتدار ملی بدون انتخابات، سبب برقراری صلح پایدار نمی‌شود، بلکه خطری را به وجود می‌آورد که افغانستان به سوی بی‌ثباتی بیشتر برود.»

این در حالی است که اخیرا، خبرگزاری رویترز، به نقل از منابعی گزارش داد که قرار است محمداشرف غنی، رییس‌جمهور افغانستان، در نشست استانبول، پیشنهاد برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری در شش ماه آینده را ارایه کند.

مقام‌های دولت افغانستان، به رویترز گفته‌اند که این طرح آقای غنی، در برابر طرح پیشنهادی صلح امریکا ارایه می‌شود و به معنای خودداری از پذیرفتن این طرح است.

یکی از این مقام‌ها گفته است: «پیشنهادی که در نشست استانبول ارایه می‌دهیم، این است که اگر طالبان در مورد آتش‌بس توافق کنند، خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام ریاست‌جمهوری می‌شویم.»

با این حال، وحید عمر می‌گوید که چه نشست استانبول برگزار شود و چه نشست‌های دیگری، انتخابات خط سرخ رییس‌جمهور غنی خواهد بود.

آقای عمر تاکید کرد، هر کسی که نیت صلح دارد، باید خشونت را متوقف کند و هر زمانی که طالبان آتش‌بس را بپذیرند، روند صلح تسریع خواهد شد.