دبیرکل ناتو: گروه طالبان باید سطح خشونت‌های غیرقابل قبول را کاهش دهد

صبح کابل
دبیرکل ناتو: گروه طالبان باید سطح خشونت‌های غیرقابل قبول را کاهش دهد

ینس استولتنبرگ، دبیر کل ناتو، می‌گوید که گروه طالبان، باید هرچه زودتر سطح خشونت‌های غیرقابل قبول را کاهش داده و روابط خود را با سایر گروه‌های تروریستی قطع کند.

آقای استولتنبرگ، ناوقت روز جمعه (۲ عقرب)، در پایان نشست وزیران دفاع کشورهای عضو سازمان ناتو، گفت: «طالبان باید سطح خشونت‌های غیرقابل قبول را کاهش دهند. برای برقراری آتش‌بس، طالبان باید روابط خود را با القاعده و سایر گروه‌های تروریستی قطع کنند تا افغانستان باز هم به عنوان بستری برای حملات تروریستی علیه کشورهای دیگر، مورد استفاده قرار نگیرد.»

به گفته‌ی او، هرچند گفت‌وگوهای صلح در قطر، شکننده است، اما افغان‌ها باید از این فرصت پیش‌آمده‌ی تاریخی، برای برقراری صلح در کشور شان استفاده کنند.

آقای استولتنبرگ، هم‌چنان گفت که در حال حاضر، سازمان ناتو حدود ۱۲ هزار سرباز در افغانستان دارد و در مورد چگونگی حضور و یا خروج آن‌ها از این کشور، به گونه‌ی مشترک تصمیم گرفته خواهد شد.

او افزود: «هرگونه تغییر در شمار سربازان در افغانستان، بستگی به پیشرفت در گفت‌وگوهای صلح و وضعیت این کشور خواهد داشت.»

دبیر کل ناتو، هم‌چنان به حفاظت از دست‌آوردهای دو دهه‌ی گذشته در افغانستان تاکید کرد و گفت که این دست‌آوردها، با فداکاری‌های فراوان به دست آمده است.

با این حال، صدیق صدیقی، سخن‌گوی ریاست‌جمهوری، روز شنبه (۳ عقرب)، در برگه‌ی تویترش نوشت که دولت افغانستان، از اظهارات اخیر، ینس استولتنبرگ، دبیر کل ناتو، مبنی بر حفظ دست‌آوردهای ۱۹ ساله‌ی افغانستان در گفت‌وگوهای صلح، قطع روابط طالبان با القاعده و سایر شبکه‌های تروریستی، کاهش خشونت‌های طالبان که منجر به تامین آتش‌بس در افغانستان شود، استقبال می‌کند.

با وجود گذشت بیش از یک ماه از آغاز گفت‌وگوهای صلح افغانستان در قطر، دو طرف تا اکنون روی اصول رفتاری گفت‌وگوها به توافق نرسیده اند. از سویی هم، گروه طالبان هم‌زمان با آغاز گفت‌وگوهای صلح، سطح خشونت‌ها را افزایش داده است. به باور مقام‌های دولت افغانستان، گروه طالبان قصد دارد تا با افزایش خشونت‌ها، در میز گفت‌وگوهای صلح امتیازگیری کند.