از ۲۹۹۰ پرونده‌ی خشونت علیه زنان در سال گذشته فقط ۳۳۸ مورد آن نهایی شده است

صبح کابل
از ۲۹۹۰ پرونده‌ی خشونت علیه زنان در سال گذشته فقط ۳۳۸ مورد آن نهایی شده است

دادستانی کل، اعلام کرده است که در جریان سال مالی ۱۳۹۹، به ۲۹۹۰ پرونده‌ی خشونت علیه زنان رسیدگی شده است.

در اعلامیه‌ای که روز سه‌شنبه (۹ جدی)، از سوی دادستانی کل منتشر شده، آمده است که این پرونده‌ها شامل ۲۵۹ مورد تجاوز جنسی، ۱۳۷ مورد قتل، ۱۶۶ مورد جراحت و معلولیت، ۱۵۰۱ مورد لت‌و‌کوب، ۲۶۰ مورد تحقیر، ۲۵۷ مورد آزار و اذیت، ۹۸ مورد اجبار برای خودسوزی و خودکشی، ۲۳ مورد اجبار به فحشا، ۲۹ مورد نکاح اجباری و غیره می‌شود.

بر اساس اعلامیه، از میان این پرونده‌ها، ۳۳۸ پرونده نهایی و در پیوند به آن، ۳۲۷ نفر محکوم به حبس و پرداخت جزای نقدی شده اند. هم‌چنان، ۷۹۸ پرونده حفظ و ۲۴۱ پرونده‌ی دیگر به منظور تکمیل تحقیقات مسترد یا تعیین مسیر شده است.

دادستانی کل، گفته است که کابل با ثبت ۸۱۴ مورد در جایگاه نخست، بلخ با ثبت ۴۳۰ مورد در جایگاه دوم و هرات با ثبت ۳۰۳ مورد در جایگاه سوم خشونت علیه زنان قرار دارد. به همین ترتیب در تخار، بدخشان، دایکندی، ننگرهار، بامیان و سایر ولایت‌ها پرونده‌های خشونت علیه زنان ثبت شده است.

گفتنی است که چند ماه پیش، کمیسیون مستقل حقوق بشر با نشر گزارشی، اعلام کرده بود که بیشترین موارد خشونت علیه زنان، از سوی افراد خانواده رخ می‌دهد. این کمیسیون، از خانه به عنوان محیط ناامن برای زنان یاد کرده بود.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x