وزارت خارجه، از مستندسازی خشونت‌های طالبان توسط دیدبان حقوق بشر استقبال کرد

صبح کابل
وزارت خارجه، از مستندسازی خشونت‌های طالبان توسط دیدبان حقوق بشر استقبال کرد

وزارت خارجه، گفته است که از گزارش اخیر دیدبان حقوق بشر و سایر منابع معتبر مستقل مبنی بر مستندسازی خشونت‌ها و جنایت‌های طالبان، استقبال می‌کند.

در اعلامیه‌ای که روز یک‌‎شنبه -۳ اسد-، از سوی وزارت خارجه نشر شده، آمده است؛ گزارش‌های منابع مستقل و رسانه‌ها، نشان‌ می‌دهد که جنگ‌جویان طالب در ساحات تحت تصرف شان، مرتکب جنایت‌های قابل پیگرد از قبیل بازداشت‌های غیرقانونی، قتل و کشتار خودسرانه، شکنجه‌ی غیرنظامیان، ازدواج اجباری و نقض حقوق اساسی مردم به‌ویژه زنان می‌شوند.

وزارت خارجه، از جامعه‌ی جهانی، سازمان‌های حقوق بشری، و دادگاه جرایم بین‌المللی، خواسته است تا در راستای جلوگیری از جنایت‌های سازمان‌یافته‌ی طالبان و محاکمه‌ی عاملان آن، با دولت افغانستان هم‌کاری کنند تا به فرهنگ معافیت از جنایت پایان داده شود.

در اعلامیه، آمده است که دولت افغانستان، ضمن قدردانی از تلاش‌های نهاد‌های بین‌المللی مستقل و معتبر مبنی بر تأیید عدم پابندی طالبان به تعهدات بین‌المللی و توافق‌نامه‌ی دوحه، بر برگزاری نشست فوق‌العاده‌ی شورای حقوق بشر و ارسال هیئت حقیقت‌یاب سازمان ملل، به منظور بررسی و پیگیری تخطی‌ها و جنایات ضد بشری طالبان تأکید می‌کند.