در یک سال گذشته، ۱۱۲ پرونده‌ی خشونت علیه خبرنگاران ثبت شده است

صبح کابل
در یک سال گذشته، ۱۱۲ پرونده‌ی خشونت علیه خبرنگاران ثبت شده است

مرکز خبرنگاران افغانستان، اعلام کرده است که در جریان سال ۲۰۲۰ میلادی، ۱۱۲ پرونده‌ی خشونت علیه خبرنگاران، کارمندان رسانه‌ای و رسانه‌ها در افغانستان ثبت شده است.

در گزارشی که روز شنبه (۱۳ جدی)، از سوی مرکز خبرنگاران افغانستان منتشر شده، آمده است که این پرونده‌ها شامل؛ قتل، جراحت، خشونت فیزیکی، توهین و تحقیر، تهدید، فشار و ارعاب و یا حمله و اعمال خراب‌کارانه می‌شود.

بر اساس این گزارش، در سال ۲۰۲۰ میلادی، ۸ کارمند رسانه‌ای، به شمول سه مجری، دو گزارش‌گر، یک تصویربردار، یک کارمند تکنیکی و یک کارمند خدماتی کشته شده اند.

در گزارش آمده است که در سال ۲۰۲۰ میلادی، حداقل ۱۹ خبرنگار و کارمند رسانه‌ای نیز در رویدادهای جنایی و تروریستی زخمی شده اند.

در جریان یک سال گذشته، ۴۵ مورد تهدید، ۱۱ مورد خشونت فزیکی، ۶ مورد بازداشت، ۶ مورد آدم‌ربایی و ۴ مورد اقدام مسلحانه علیه خبرنگاران و رسانه‌ها ثبت شده است.

در گزارش آمده است که گروه داعش به کشتن دو مجری، یک کارمند تکنیکی و یک کارمند خدماتی و گروه طالبان به کشتن یک گزارش‌گر و یک تصویربردار و افراد ناشناس به کشتن دو مجری متهم اند.

هم‌چنان در پرونده‌ی زخمی‌شدگان نیز، گروه داعش در ۹ مورد، تفنگ‌داران ناشناس در ۶ مورد و گروه طالبان در ۴ مورد متهم‌اند.

در ۴۵ پرونده‌ی تهدید خبرنگاران در سال ۲۰۲۰ میلادی، در ۱۲ مورد مقام‌های دولتی، ۱۱ مورد طالبان، ۶ مورد افراد ناشناس، ۵ مورد امنیت ملی، ۴ مورد افراد زورمند، ۳ مورد پولیس، یک عضو مجلس نمایندگان، یک نماینده‌ی شورای ولایتی، محافظان رییس‌جمهور و یک افسر ارتش، هر کدام در یک مورد متهم اند.

هم‌چنان، در ۱۳ پرونده‌ی توهین و تحقیر خبرنگاران، پولیس در ۸ مورد، امنیت ملی و زورمندان هر کدام در ۲ مورد و محافظان رییس‌جمهور در یک مورد متهم اند.

 در ۶ پرونده‌ی بازداشت موقت (یک روز تا چند ماه)، مقام‌های محلی، پولیس و امنیت ملی هر کدام در دو مورد نقش داشته‌اند.

هم‌چنان گروه طالبان در ۴ مورد ربودن خبرنگاران متهم است. در ۱۲ ماه گذشته، ۶ مورد حمله‌ی مسلحانه در برابر خبرنگاران و رسانه‌ها نیز از سوی افراد ناشناس به ثبت رسیده است.

احمد قریشی، رییس اجرایی مرکز خبرنگاران افغانستان، می‌گوید که سال ۲۰۲۰ میلادی به لحاظ آسیب‌هایی که به جامعه‌ی رسانه‌ای افغانستان زده شده است، متمایز از سال‌ ۲۰۱۹ بود.

او افزوده است: «از ۸ مورد منجر به جان باختن کارمندان رسانه‌ای، ۶ مورد آن تروریستی بوده که در کنار ازدیاد موارد تهدید و افزایش سازمان‌یافته‌ی محدودیت در دسترسی به اطلاعات، به بیشتر شدن ترس و خودسانسوری خبرنگاران منجر شده است.»

آقای قریشی، گفته است که در یک سال گذشته، ویروس کرونا نیز به مشکلات جامعه‌ی رسانه‌ای افزود و حداقل هفت کارمند رسانه جان خود را بر اثر این بیماری از دست دادند و هم‌چنان با کاهش درآمدها، چندین رسانه از فعالیت بازماندند و شمار قابل توجهی از کارمندان یا بیکار شدند و یا معاش بخورونمیر آن‌ها نیز کاهش یافته است.

این در حالی است که چند روز پیش، سازمان خبرنگاران بدون مرز نیز، افغانستان را در فهرست پنج کشور مرگ‌بار برای خبرنگاران قرار داد.

در گزارش چند روز پیش این سازمان، آمده است که در جریان سال ۲۰۲۰ میلادی، ۵۰ خبرنگار در جهان کشته شده‌اند. بر اساس این گزارش، مکزیک با ۸ کشته، عراق با ۶ کشته، افغانستان با ۵ کشته، هند با ۴ کشته و پاکستان با ۴ کشته، از مرگ‌بارترین کشورها برای خبرنگاران شناخته شده‌اند.