اسکات میلر: احتمال افزایش خشونت‌ها از سوی جنگ‌جویان طالب وجود دارد

صبح کابل
اسکات میلر: احتمال افزایش خشونت‌ها از سوی جنگ‌جویان طالب وجود دارد

جنرال اسکات میلر، فرمانده‌ی کل نیروهای خارجی در افغانستان، گفته است که احتمال افزایش خشونت‌ها از سوی جنگ‌جویان طالب وجود دارد.

آقای میلر، روز دوشنبه (۲۷ ثور)، در مصاحبه‌ای با بی‌بی‌سی، گفته است که حمایت ناتو از نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان ادامه دارد؛ اما به احتمال زیاد، در آینده‌ی نزدیک خشونت‌ها از سوی جنگ‌جویان طالب شدت خواهد یافت.

به گفته‌ی او، نیروهای دفاعی و امنیتی افغانستان، از ظرفیت بالایی برخوردارند و می‌توانند به تنهایی از کشورشان دفاع کنند.

این در حالی است که از چند ماه به این طرف، هم‌زمان با آغاز رسمی گفت‌وگوهای صلح افغانستان، سطح خشونت‌ها نیز افزایش یافته است.

در کنار نبردهای همه‌روزه میان نیروهای دولتی و جنگ‌جویان طالب که در جریان آن به غیرنظامیان نیز تلفاتی وارد می‌شود، در چند ماه گذشته، سطح ترورهای هدف‌مند و انفجار ماین‌های مقناطیسی و کنارجاده‌ای نیز در افغانستان افزایش یافته است.

سطح خشونت‌ها اما پس از آغاز روند خروج سربازان امریکایی و ناتو از افغانستان در اول ماه می، شدت یافت و بیش‌تر به جبهات جنگی و نقاط دور دست کشیده شد. جنگ‌جویان طالب، در چند هفته‌ی گذشته تلاش کردند تا کنترل برخی از مناطق و ولسوالی‌ها را در دست بگیرند؛ اما نیروهای دفاعی و امنیتی مانع آن‌ها شدند.

پیش از این، کارشناسان سیاسی و نظامی افغانستان و خارجی، نسبت به عواقب خروج ‌‏عجولانه‌ی سربازان امریکایی و ناتو، هشدار داده بودند؛ اما رییس‌جمهور غنی، بارها گفته است که نیروهای ‌‏دفاعی و امنیتی افغانستان، توانایی دفاع از خاک و شهروندان این کشور را دارند‎.‎

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x