جامعه‌ی جهانی خواهان کاهش فوری خشونت‌ها در افغانستان شد

صبح کابل
جامعه‌ی جهانی خواهان کاهش فوری خشونت‌ها در افغانستان شد

فرستادگان و نمایندگان ویژه‌ی اتحادیه‌ی اروپا، فرانسه، ایتالیا، آلمان، ناتو، ناروی، بریتانیا و ایالات متحده‌ی امریکا، با نشر بیانیه‌ی مشترکی، خواهان کاهش فوری خشونت‌ها در افغانستان شدند و ادامه‌ی خشونت‌ها از سوی طالبان را محکوم کردند.

در بیانیه‌ی مشترکی که روز جمعه (۱۷ ثور/ ۷ می)، از سوی نمایندگان این کشورها به نشر رسیده، از طالبان خواسته شده تا جلو حملات بهاری شان را بگیرند و از حمله به غیرنظامیان خودداری کنند.

در این بیانیه هم‌چنان از طالبان خواسته شده که حملات شان را در نزدیکی شفاخانه‌ها، مکتب‌ها، دانشگاه‌ها، مساجد و دیگر مکان‌های غیرنظامیان متوقف کرده و  به  ترورهای هدف‌مند علیه فعالان مدنی، علما، خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ای، مدافعان حقوق بشر، کارمندان صحی و سایر غیر نظامیان، پایان دهند.

این کشورها و نهادها، هم‌چنان تأکید کرده اند؛ مخالف استقرار هر دولتی در افغانستان اند که برای ثبات منطقه تهدید باشد و به قطع‌نامه‌ی ۲۵۱۳ شورای امنیت سازمان ملل متحد که در سال ۲۰۲۰ تصویب شد، پایبند استند.

در بیانیه آمده است: «تقاضای گسترده و صادقانه‌ی مردم افغانستان را برای پایان دادن به جنگ و برقراری صلح عادلانه تأیید کرده و تأکید می‌کنیم که چنین صلحی تنها از طریق یک توافق‌ سیاسی فراگیر و مذاکره‌ی میان‌افغانی به دست می‌آید.»

صادر کنندگان بیانیه، هم‌چنان با اشاره به خروج نیروهای خارجی از افغانستان، تعهد کرده اند که به کمک‌های خود برای حفظ دست‌آوردها و حقوق همه افغان‌ها از جمله زنان و اقلیت‌ها، پس از خروج نیز ادامه خواهند داد.

این کشورها و نهادها هم‌چنان از طالبان و حکومت افغانستان خواستند تا مانع حملات تروریستی القاعده، داعش و سایر گروه‌های تروریستی شوند و از جذب، آموزش و جمع‌آوری کمک‌های مالی به آن‌ها جلوگیری کنند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x