وزارت خارجه: امیدواریم دولت چین، برای توقف خشونت‌ها بر طالبان فشار وارد کند

صبح کابل
وزارت خارجه: امیدواریم دولت چین، برای توقف خشونت‌ها بر طالبان فشار وارد کند

وزارت خارجه، گفته است که اخیرا دولت چین، از دعوت هیئت طالبان برای سفر به این کشور، به دولت افغانستان اطلاع داده است.

در اعلامیه‌ای که روز چهارشنبه -۶ اسد-، از سوی وزارت خارجه نشر شده، آمده است که بر اساس اطلاع دولت چین، هدف از این دعوت، ابراز نگرانی چین مبنی بر وضعیت امنیتی افغانستان، حضور جنگ‌جویان خارجی در کنار طالبان و حمایت دولت چین از گفت‌وگوهای صلح و توافق سیاسی است.

وزارت خارجه، گفته است که مقام‌های ارشد دولت چین، در دیدار با هیئت طالبان، نگرانی شان را مبنی بر حملات اخیر جنگ‌جویان طالب که سبب کشتار مردم و بی‌جاشدن ده‌ها هزار نفر شده، بیان کرده و از این گروه خواسته اند تا به راه حل سیاسی تن داده و روابط خود را با تروریستان منطقه‌ای و بین‌المللی قطع کند.

در اعلامیه آمده است که با توجه به تهدیدات مشترک امنیتی و منافع مشترک سیاسی و اقتصادی، دولت افغانستان انتظار دارد تا دولت چین، در راستای تقویت اجماع منطقه‌ای و اعمال فشارهای بین‌المللی بر طالبان برای قطع خشونت‌ها، برقراری آتش‌بس، تأمین صلح و پایان حضور تروریستان خارجی در افغانستان، نقش ایفا کند.

این در حالی است که اخیرا، یک هیئت ۹ نفری طالبان به رهبری ملابرادر آخند، معاون سیاسی این گروه، به چین سفر کرده است.

محمد نعیم، سخن‌گوی دفتر سیاسی طالبان در قطر، گفته است که این هیئت، دیدارهای جداگانه‌ای با وانگ‌ یی، وزیر خارجه، معاون و نماینده‌ی ویژه‌ی وزارت خارجه‌ی چین در امور افغانستان داشته و در باره‌ی مسایل اقتصادی، سیاسی و امنیتی بحث کرده است.