سرور دانش: افزایش خشونت و بن‌بست در گفت‌وگوها به روند صلح آسیب زده است

صبح کابل
سرور دانش: افزایش خشونت و بن‌بست در گفت‌وگوها به روند صلح آسیب زده است

سرور دانش، معاون دوم ریاست‌جمهوری، گفته است که افزایش خشونت‌ها و بن‌بست در گفت‌وگوها، به اعتماد مردم و روند صلح آسیب زده است.

آقای دانش، روز سه‌شنبه (۶ عقرب)، در دیدار با راس ویلسن، سرپرست سفارت امریکا در کابل، گفته است که نقض مکرر توافق‌نامه‌ی دوحه، بهانه‌تراشی‌ها برای به بن‌بست کشانیدن گفت‌وگوها و عدم پابندی به تعهدات از سوی گروه طالبان، مردم را ناامید کرده و روند صلح را نیز به گونه‌ی جدی آسیب زده است.

آقای دانش، با اشاره به حملات تروریستی اخیر زیر نام داعش، گفته است: «وقتی تروریست‌ها بازداشت می‌شوند، اعتراف می‌کنند که از سوی گروه طالبان و شبکه‌ی حقانی برای حملات تروریستی و انتحاری ماموریت گرفته و داعش صرفا یک نام است.»

به گفته‌ی او، حملات تروریستی اخیر با انگیزه‌های مذهبی و سرکوب مردم هزاره و شیعه صورت گرفته است.

آقای دانش، گفته است که اگر مردم از روند صلح ناامید شوند و کشتار هدف‌مند توسط گروه‌های تروریستی ادامه یابد، ممکن است حرکت‌های افراطی از نوعی دیگر گسترش یافته و زمینه برای مداخلات بیشتر خارجی فراهم شود که این موضوع نگران‌کننده و خطرناک خواهد بود.

از سویی هم، سرپرست سفارت امریکا در کابل نیز، گفته است که برخی کشورها، پیشنهاد کرده‌اند که یک گروه تماس بین‌المللی برای حمایت از صلح افغانستان تشکیل شده و در روند گفت‌وگوها، به دو طرف مشوره بدهند.

به گفته‌ی او، دولت افغانستان تا اکنون رویکرد منطقی داشته و تلاش خواهد شد که گروه طالبان نیز با کاهش خشونت‌ها موافقت کند. آقای ویلسن، گفته است که همکاری و حمایت امریکا از افغانستان ادامه خواهد داشت.