یوناما خواهان ادامه‌ی روند کاهش خشونت‌ها شد

صبح کابل
یوناما خواهان ادامه‌ی روند کاهش خشونت‌ها شد

دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان یا (یوناما)، خواستار ادامه‌ی روند کاهش خشونت‌ها از سوی گروه طالبان شده است.
یوناما، روز سه‌شنبه (۱۳ حوت) با نشر اعلامیه‌ای، تأکید کرده است که گروه طالبان، باید به روند کاهش خشونت‌ها ادامه دهد تا فضای مناسبی برای آغاز گفت‌وگوهای بین‌الافغانی ایجاد شود.
در اعلامیه آمده است: «از طالبان می‌خواهیم که به روند کاهش خشونت‌ها ادامه بدهد تا یک فضای مسالمت‌آمیز و خوب، برای آغاز مذاکرات بین‌الافغانی ایجاد شود تا بتواند به آتش‌بس دائمی و پایان تنش‌های سیاسی منجر شود.»
این در حالی است که پیش از امضای توافق‌نامه‌ی صلح، ایالات متحده‌ی امریکا، از گروه طالبان خواسته بود که به منظور اطمینان، برای یک هفته‌، حملات خود را در افغانستان کاهش دهد. مرحله‌ی کاهش خشونت‌ها، بامداد روز شنبه (۳حوت) آغاز شد و یک شب قبل از امضای توافق‌نامه‌ی صلح پایان یافت.
هرچند انتظار می‌رفت که روند کاهش خشونت‌ها، تا آغاز مذاکرات بین‌الافغانی ادامه یابد؛ اما گروه طالبان، روز دوشنبه (۱۲ حوت) اعلام کرد که مرحله‌ی کاهش خشونت‌ها، پایان یافته و جنگ‌جویان این گروه، حملات شان را بر نیروهای امنیتی افغانستان از سرگرفته اند.
ذبیح الله مجاهد، سخن‌گوی طالبان گفته است که جنگ‌جویان این گروه، پس از این، تنها در برابر نیروهای امنیتی افغان خواهند جنگید و حمله در برابر نیروهای امریکایی، پایان می‌یابد.
پیش از این، رییس‌جمهور غنی، گفته بود که روند کاهش خشونت‌ها، ادامه می‌یابد تا منجر به آتش‌بس دائمی در افغانستان شود.
بر اساس توافق‌نامه‌ی صلح میان امریکا و طالبان، قرار است مذاکرات مستقیم میان حکومت افغانستان و طالبان، تا چند روز دیگر آغاز شود.