یوناما، بریتانیا و امریکا: خشونت‌ها در افغانستان هرچه زودتر توقف یابد

صبح کابل
یوناما، بریتانیا و امریکا: خشونت‌ها در افغانستان هرچه زودتر توقف یابد

یوناما، بریتانیا و امریکا، حملات اخیر تروریستان طالب در ولایت هلمند را نکوهش کرده و خواهان توقف فوری خشونت‌ها در افغانستان شده اند.

در اعلامیه‌ای که روز پنج‌شنبه (۲۴ میزان)، از سوی دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان یا یوناما منتشر شده، آمده است که تمام تلاش‌ها باید بر دستیابی به یک توافق صلح‌آمیز از طریق مذاکرات برای جنگ افغانستان متمرکز شود.

در اعلامیه، با اشاره به تلفات غیرنظامیان در جریان جنگ در افغانستان، آمده است: «باید با توقف خشونت‌ها، از غیرنظامیان در مقابل آسیب‌های ناشی از جنگ محافظت شود. در درگیری‌ها هفته‌ی جاری در ولایت هلمند، هزاران غیرنظامی از خانه‌های‌شان آواره و تعدادی هم کشته و زخمی شده‌اند.»

از سویی هم، سفارت بریتانیا در کابل، در اعلامیه‌ای گفته است که جنگ در ولایت هلمند، گفت‌وگوهای مهم صلح را تضعیف و به چالش می‌کشد.

در اعلامیه آمده است: «ما به حمایت از نیروی‌های امنیتی و دفاعی افغان و تلاش‌های شجاعانه برای تامین صلح و ثبات پایدار در افغانستان ادامه می‌دهیم.»

سفارت بریتانیا، گفته است که تمام طرف‌های درگیر، باید به گونه‌ی فوری خشونت‌ها را کاهش داده و برای تامین آتش‌بس تلاش کنند.

با این حال، راس ویلسن، سرپرست سفارت امریکا در کابل نیز، گفته که غیرقابل قبول است که طالبان، هم‌چنان با خشونت‌های بی‌مورد، غیرنظامیان را در معرض خطر قرار می‌دهند. او، تاکید کرده است که در حال حاضر، افغانستان به صلح نیاز دارد.

این در حالی است که از پنج روز به این طرف، تروریستان طالب بر بخش‌هایی از ولایت هلمند از جمله شهر لشکرگاه و ولسوالی نادعلی این ولایت، حمله کرده‌اند. درگیری میان نیروهای امنیتی و تروریستان طالب، هنوز هم به گونه‌ی پراکنده جریان دارد.

در نتیجه‌ی این درگیری‌ها، بیش از ۲۵۰ تروریست طالب کشته شده اند. هم‌چنان، برخی منابع می‌گویند که در این درگیری‌ها، دست‌کم ۵۰ سرباز امنیتی نیز جان باخته اند. به دنبال این جنگ، به غیرنظامیان نیز تلفاتی وارد شده که آمار دقیق آن مشخص نیست. هم‌چنان، بر اساس آمار منتشر شده از سوی وزارت امور مهاجرین و عودت‌کنندگان، جنگ در ولایت هلمند، سبب شده تا ۵۱۲۶ خانواده از ولسوالی‌های نادعلی، ناوه و نهرسراج و مناطق باباجی و بولان، در مناطق مرکزی شهر آواره شوند.