دانش: کمیسیون انتخابات باید نتیجه‌ی انتخابات «ششم میزان» را بدون فشار سیاسی اعلام کند

صبح کابل
دانش: کمیسیون انتخابات باید نتیجه‌ی انتخابات «ششم میزان» را بدون فشار سیاسی اعلام کند

معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان می‌گوید که انتخابات یگانه وسیله‌ی تعیین یک نظام مشروع است و کمیسیون انتخابات باید نتیجه‌ را بدون فشار سیاسی اعلام کند.

سرور دانش که امروز جمعه (۱۷عقرب) در دوازدهمین سالروز کشته شدن سید مصطفا کاظمی، نماینده‌ی پیشین مجلس نمایندگان صحبت می‌کرد، انتخابات ریاست جمهوری ششم میزان از بهترین انتخابات‌ها در افغانستان عنوان کرد و گفت که شرکت مردم در این انتخابات کم بود؛ اما این مساله اصل انتخابات را آسیب نمی‌زند.

آقای دانش در این نشست گفت که  حکومت و تکت انتخاباتی «دولت‌ساز» به پنج اصل در انتخابات باورمندی کامل دارد. «ما به پنج اصل در انتخابات باور کامل داریم. احترام به قانون اساسی و قانون انتخابات، احترام به رای مردم، احترام به استقلالیت کمیسیون‌های انتخاباتی، حمایت از شفافیت انتخابات و پذیرفتن نتایج انتخابات. از تیم‌های انتخاباتی نیز می‌خواهیم که به این پنج اصل باورمند باشند.»

او هم‌چنان تاکید کرد که هیچ فردی حق ندارد از انتخابات به عنوان یک ابزار سیاسی استفاده کند که هرگاه به نفع شان بود، بپذیرد و هرگاه به ضرر شان بود، نپذیرد. به گفته‌ی معاون دوم ریاست جمهوری، باید اجازه داده شود که کمیسیون‌های انتخاباتی مطابق به قانون اساسی و قانون انتخابات نتیجه را اعلام کنند.

آقای دانش در این نشست ازکمیسیون‌های خواست که تحت هیچ شرایط نباید تحت فشار قرار بگیرند و اجازه ندهند که هر گروهی به خاطر منافع خود انتخابات را به چالش بکشد و کمیسیون را به گروگان بگیرد.

از سویی‌هم سید علی کاظمی، برادر سید مصطفا کاظمی نیز در این نشست گفت که کمیسیون انتخابات هرچه زودتر نتیجه‌ی ابتدایی و نهایی انتخابات را اعلام کند، زیرا تاخیر در اعلام نتیحه سبب می‌شود که مردم نسبت به پروسه‌های مردم سالاری بی باور شوند.

او گفت:« میزان اشتراک مردم در انتخابات ششم میزان کم بود؛ اما همین تعداد کسانی که در انتخابات ریاست جمهوری اشتراک کرده بودند، انتظار شان این است که هر چه زودتر نتیجه رای خود را مشاهد کنند. اگر نتیجه به تعویق بیفتد، مردم مایوس خواهند شد.»

این درحالی است که قرار بود نتیجه‌ی ابتدایی انتخابات ریاست‌جمهوری، در بیست‌وهفتم میزان اعلام شود؛ اما به دلیل برخی مشکلات تخنیکی از جمله تاخیر در روند انتقال به مواد به دیتای سنتر مرکزی و عدم همکاری ناظران تکت‌های انتخاباتی اعلام نتیجه به تاخیر افتاد.

مسؤولان کمیسیون مستقل انتخابات، گفته اند که نتیجه‌ی ابتدایی انتخابات ریاست‌جمهوری، در بیست‌وسوم عقرب و نتیجه‌ی نهایی، در پانزدهم قوس اعلام خواهد شد.