سرور دانش: مذاکرات بین‌الافغانی صلح پس از انتخابات ریاست جمهوری از سرگرفته خواهد شد

صبح کابل
سرور دانش: مذاکرات بین‌الافغانی صلح  پس از انتخابات ریاست جمهوری از سرگرفته خواهد شد

معاون دوم ریاست جمهوری می‌گوید که انتخابات ریاست جمهوری از اولویت‌های مردم افغانستان است و مذاکرات بین الافغانی پس از برگزاری انتخابات از سر گرفته خواهد شد.

سرور دانش، روز گذشته در دیدار با شماری از اعضای مجلس، سران احزاب سیاسی و نمایندگان شورای مردمی بر برگزاری انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرده است.

آقای دانش در این دیدارها گفته است که گفت‌وگوها میان طالبان و امریکا تکمیل شده؛ اما مذاکرات میان دولت افغانستان و طالبان بعد از انتخابات ریاست جمهوری در ششم میزان سال جاری از سر گرفته خواهد شد.

به گفته‌ای معاون دوم ریاست جمهوری در مذاکرات امریکا و طالبان تنها در مورد بحث‌های مرتبط صلح صحبت شده؛ اما در مورد تغییر نظام و قانون اساسی صحبتی صورت نگرفته است.

این در حالی است که رییس جمهور غنی نیز در پیام عیدی خود گفته بود که صلاحیت تصمیم‌گیری در مورد پروسه صلح را رییس جمهور آینده دارد و تاکید بر برگزاری انتخابات ریاست جمهوری کرده بود.

به گفته‌ای رییس جمهور غنی، حکومت وحدت ملی در آخرین روزهای عمرش قرار دارد و نمی‌تواند روی مسایل پیچیده و دشوار مثل صلح، تصمیم‌گیری کند، به همین خاطر نیاز است که انتخابات برگزار شود و دولت منتخب و با صلاحیت آینده در مورد صلح تصمیم بگیرد.

پیش از این اما زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه‌ی وزارت خارجه‌ی امریکا در امور صلح افغانستان گفته بود که گفت‌وگوهای بین‌الافغانی، پس از به نتیجه رسیدن مذاکرات میان امریکا و طالبان، آغاز خواهد شد.

این همه در حالی مطرح می‌شود که دور هشتم مذاکرات میان امریکا و طالبان دو روز قبل در قطر پایان یافت و هر دو طرف این دور مذاکرات را خوب عنوان کردند. از سویی‌هم قرار است انتخابات ریاست جمهوری به تاریخ ششم میزان سال جاری برگزار شود.