سرور دانش: پروسه‌ی صلح به مسیری جهت داده شود که برای همه مورد قبول باشد

صبح کابل
سرور دانش: پروسه‌ی صلح به مسیری جهت داده شود که برای همه مورد قبول باشد

معاون دوم ریاست جمهوری در دیدار با نماینده‌ی ویژه‌ی چین برای افغانستان، تاکید کرده است که پروسه‌ی صلح، باید به مسیری جهت داده شود که مورد قبول همه و حافظ منافع ملی مردم افغانستان باشد.

سرور دانش، روز شنبه (۲۶ اسد)، در دیدار با دینگ شیجون، نماینده‌ی ویژه‌ی چین برای افغانستان، با اشاره به نقش جامعه‌ی جهانی، کشورهای منطقه و همسایگان افغانستان در پروسه‌ی صلح، گفته است: «همه‌ی جوانب دخیل در قضیه باید تلاش کنند تا پروسه‌ی صلح به مسیری جهت داده شود که مورد قبول همه و حافظ منافع ملی مردم افغانستان باشد، در غیر این صورت، خشونت و جنگ با نام و عنوان دیگری تداوم خواهد یافت.»

آقای دانش، از پیشرفت در گفت‌وگوهای صورت گرفته میان نمایندگان امریکا و طالبان در قطر، استقبال کرده و ابراز امیدواری کرده که گفت‌وگوهای بین‌الافغانی به عنوان بخش اصلی این پروسه، نیز به زودی آغاز شود.

او، گفت‌وگوهای مستقیم بین‌الافغانی، کاهش خشونت‌ها و آتش‌بس را مهم‌ترین بخش پروسه‌ی صلح خوانده و گفته است که حکومت افغانستان برای آغاز این مذاکرات، هیچ پیش شرطی ندارد؛ اما برای رسیدن به صلح پایدار و مورد قبول همه شهروندان، اصول و چارچوب خاصی را در نظر دارد.

معاون دوم ریاست جمهوری تاکید کرده است که برای مردم افغانستان مهم این است که قانون اساسی و ارزش های نوین، در جریان گفت‌وگوهای صلح حفظ شود.

دینگ شیجون، نماینده‌ی ویژه‌ی چین برای افغانستان نیز در این دیدار، به آغاز گفت‌وگوهای بین‌الافغانی تأکید کرده است. او افزوده است که دولت چین، از موقف دولت افغانستان در مذاکرات صلح حمایت می‌کند و آمادگی کامل دارد که نخستین گفت‌وگو های بین‌الافغانی را میزبانی کند.

این در حالی است که بیش از دو ماه قبل، هیاتی از طالبان به رهبری ملابرادر، به کشور چین رفته بود. رسانه‌های چینی گزارش داده بودند که هیات طالبان در این سفر، روی گفت‌وگوهای صلح افغانستان با مقامات چینی بحث‌هایی داشته‌اند؛ اما جز‌ئیات بیشتر این بحث‌ها منتشر نشد.

از سویی هم، هشتمین دور گفت‌وگوهای صلح میان زلمی خلیل‌زاد و نمایندگان طالبان، چند روز قبل در قطر به پایان رسید و در حال حاضر، خوشبینی‌هایی در مورد امضای توافقنامه‌ی صلح میان دو طرف به زودترین فرصت وجود دارد.