سرور دانش: برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در کابل هرچه زودتر اقدام شود

صبح کابل
سرور دانش: برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در کابل هرچه زودتر اقدام شود

معاون دوم ریاست‌جمهوری، تأکید کرده است که برای مبارزه با ویروس کرونا در شهر کابل، باید هرچه زودتر اقدام شود، در غیر آن دیر خواهد شد.

سرور دانش، روز پنج‌شنبه (۷ حمل) در نشست کمیته‌ی اضطراری جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، گفته است که هرچه زودتر باید تدابیر لازم برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در شهر کابل، روی دست گرفته شود.

او افزوده است: «اگر برای شهر کابل از هم اکنون اقدام نشود، فردا دیر خواهد بود. اگرچه تاکنون تصامیمی در برخی از موارد گرفته شده؛ اما لازم است که یک تدبیر و اقدام مسئولانه صورت گیرد.»

از سویی هم، یعقوب حیدری، والی کابل، کاهش ازدحام و جلوگیری از تجمعات، اعلام رخصتی عمومی و جمع‌آوری معتادین را به عنوان بخشی از پیشنهادات کمیته‌ی کابل برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، مطرح کرده است.

او، پیشنهاد کرده است، برای بیمارانی که در شهر کابل قرنطین شوند، مراکز خاصی با استفاده از اماکن دولتی چون تالار لویه جرگه، دانشگاه پلتخنیک، دانشگاه کابل، لیسه‌های دولتی و دیگر اماکن دولتی، فراهم شود.

فیروزالدین فیروز، وزیر صحت نیز در این نشست گفته است که تلاش دارد تا در هماهنگی با سایر نهادها، برای شش هزار بیمار احتمالی، زمینه‌ی بستر را فراهم کند.

این در حالی است که تا کنون، ۸۴ مورد مثبت ویروس کرونا در افغانستان شناسایی شده است. بر اساس آمار وزارت صحت، تا کنون ۵۷ نفر در هرات، ۱ نفر در نیمروز، ۴ نفر در سمنگان، ۲ نفر در بلخ، ۱ نفر در بادغیس، ۱ نفر در غور، ۲ نفر در فراه، ۱ نفر در کندهار، ۱ نفر در دایکندی، ۲ نفر در زابل، ۳ نفر در کابل، ۳ نفر در لوگر، ۱ نفر در کاپیسا، ۱ نفر در غزنی و چهار نفر در میان نیروهای خارجی مستقر در افغانستان، به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند.

از این میان، تا کنون دو نفر در دایکندی و هرات بهبود یافته‌اند و سه نفر نیز در بلخ و هرات، جان باخته‌اند.