وحید عمر: آزادی زندانیان طالب مشروط به آغاز گفت‌وگوهای بین‌الافغانی است

صبح کابل
وحید عمر: آزادی زندانیان طالب مشروط به آغاز گفت‌وگوهای بین‌الافغانی است

مشاور ارشد ریاست‌جمهوری در امور روابط عامه و استراتیژیک، تأکید می‌کند که آزادی زندانیان طالب، مشروط به آغاز گفت‌وگوهای بین‌الافغانی است.

وحید عمر، روز یک‌شنبه (۱۰ حمل) در یک نشست خبری گفت که آزادی زندانیان طالب، مشروط به پیشرفت در آغاز مذاکرات و حسن نیت از سوی طالبان است.

او افزود: «تبادله‌ی زندانیان یک تاریخچه دارد. در توافق‌نامه، گفته شده بود که در جریان ۱۰ روز باید پنج هزار زندانی آزاد شود، موقف ما از همان اول معلوم بود. ما گفته بودیم که آزادی زندانیان می‌تواند جز از مذاکرات باشد. حالا آزادی زندانیان، مشروط به پیشرفت در مذاکرات و حسن نیت طالبان است. ممانعت‌هایی که در پیش روی صلح است، باید برداشته شود.»

قرار است در روزهای نزدیک، گروه طالبان هیأتی را به کابل بفرستد. گروه طالبان، چندی پیش اعلام کرده بود که هیأتی را برای تصدیق زندانیان خود به زندان بگرام اعزام می‌کند تا زندانیان این گروه، بر اساس فهرست ارائه شده آزاد شوند.

قرار است روند تبادله‌ی زندانیان، در سی‌ویکم مارچ آغاز شود. در این روند، پنج هزار زندانی طالب و یک هزار زندانی دولت افغانستان، تبادله خواهند شد.

پیش از این، دولت افغانستان با آزادی پنج هزار زندانی طالب به گونه‌ی تدریجی توافق کرده بود، اما گروه طالبان، خواستار آزادی تمام زندانیان خود در یک مرحله شده بود و به همین دلیل، روند تبادله‌ی زندانیان، به تعویق افتاد.

از سویی هم، وحید عمر در بخش دیگری از سخنان خود گفت که هیأت مذاکره‌کننده‌ای که از سوی دولت افغانستان ایجاد شده، همه‌شمول بوده و تمام طرف‌ها روی تشکیل آن اجماع داشته‌اند.

او افزود که دولت افغانستان تمام اقدامات لازم را انجام داده و طالبان نباید بیشتر از این بهانه‌گیری کنند.

آقای عمر گفت: «آخرین اقدامات، انتخاب هیأت مذاکره‌کننده بود که دولت افغانستان آن را ایجاد کرد. این هیأت می‌تواند در سطح کلان نمایندگی کند. در ترکیب هیأت از اقشار مختلف، به شمول زنان و علما حضور دارند. ما هیچ وقت نگفته‌ایم که هیأت طالبان باید چگونه باشد، خواست ما از طالبان این است که آن‌ها نیز یک هیأت تعیین کنند.»

مشاور ریاست‌جمهوری، تصریح کرد، هر زمانی که هیأت گفت‌وگوکننده‌ی طالبان ایجاد شود، گفت‌وگوهای بین‌الافغانی نیز آغاز خواهد شد.

این در حالی است که پیش از این، گروه طالبان، گفته بود که هیأت مذاکره‌کننده‌ی دولت افغانستان، همه‌شمول نیست و با توافق تمام طرف‌ها ایجاد نشده است. ذبیح‌الله مجاهد، سخن‌گوی طالبان، افزوده بود که این گروه، با هیأتی وارد گفت‌وگو خواهد شد که بر اساس توافق تمام طرف‌ها تشکیل شود.