وحید عمر: حملات اخیر طالبان، این گروه را از صحنه‌ی سیاسی حذف کرد

صبح کابل
وحید عمر: حملات اخیر طالبان، این گروه را از صحنه‌ی سیاسی حذف کرد

وحید عمر، مشاور ارشد ریاست‌جمهوری، می‌گوید که حملات اخیر جنگ‌جویان طالب در سراسر افغانستان، ثابت کرده که این گروه نسبت به گذشته هیچ تغییری نکرده و در پی حکم‌روایی بر گورستان است.

آقای عمر که روز سه‌شنبه -۱ سرطان- در مراسم معرفی اجمل‌عمر شینواری، به عنوان سخن‌گوی سکتور دفاعی و امنیتی صحبت می‌کرد، گفت؛ پیش از این، استدلال طالبان این بود که افغانستان اشغال شده و با بیگانه‌ها می‌جنگند، اما با همان‌هایی که اشغال‌گر می‌نامیدند، صلح کرده و به جنگ علیه مردم، نظام و تأسیسات عامه ادامه دادند.

او گفت که در یک ماه گذشته، طالبان در سراسر افغانستان حمله کردند و به هر جایی که دست شان رسید، ساختمان ولسوالی و کلینیک را به آتش کشیدند، مکتب را بسته کردند و دانش‌آموزان را در خانه نشاندند.

به گفته‌ی او، افزایش حملات از سوی طالبان در یک ماه گذشته، سبب شد تا این گروه، جای پای نسبی‌ای که اخیرا برای خود به دست آورده بود را نیز از دست بدهد.

آقای عمر، گفت: «اگر رهبری طالب یک لحظه هم امیدوار بود که در صحنه‌ی سیاسی جایی خواهد داشت، در یک ماه گذشته کاری کرد که نه تنها از صحنه‌ی نظامی بیرون می‌رود؛ بل که در صحنه‌ی سیاسی نیز جا و نقشی نخواهد داشت.»

او افزود که حملات جنگ‌جویان طالب، تنها یک موج است و به این دلیل راه‌اندازی شده تا در آستانه‌ی خروج نیروهای امریکایی و ناتو از افغانستان، برای مردم نگرانی خلق کنند که بدون حضور امریکا، افغانستان را می‌گیرند.

مشاور ارشد ریاست‌جمهوری، گفت که در دو شبانه‌روز گذشته، مردم افغانستان در سراسر مناطق این کشور در برابر طالب ایستاد شدند و این کار، ثابت کرد که طالبان بازنده اند.

او، هم‌چنان از مردم افغانستان درخواست کرد تا ناخواسته، برای طالبان تبلیغ نکنند: «ما در مقابل یک دشمن واضح ایستادیم. گاهی طوری می‌شود که ناخودآگاهانه، هر کدام ما تبدیل می‌شویم به تربیون طالبان. در حکومت ناکامی و پستی داریم و انتقاد را می‌پذیریم، اما دامنه‌ی این تبلیغات طوری نشود که ما را غافل‌گیر کند و وارد جنگ روانی شویم.»

او تأکید کرد که بقای طالبان، در هیچ کدام از مناطق افغانستان دوام‌دار نخواهد بود.

این در حالی است که اخیرا، روزانه چندین ولسوالی به دست جنگ‌جویان طالب سقوط می‌کند. وزارت دفاع اما؛ بارها گفته است که نیروهای امنیتی برای جلوگیری از تلفات، عقب‌نشینی تکتیکی کرده و پس از چند روز، مناطق از دست رفته را پس گرفته اند.