بازماندگان قربانیان جنگ، خواهان حضور معنادار در گفت‌وگوهای میان‌افغانی شدند

صبح کابل
بازماندگان قربانیان جنگ، خواهان حضور معنادار در گفت‌وگوهای میان‌افغانی شدند

هم‌زمان با برگزاری گفت‌وگوهای میان‌افغانی در قطر، بازماندگان قربانیان جنگ، می‌گویند که گفت‌وگوهای صلح باید زمینه‌‌ی دست‌رسی به عدالت و جبران خساره‌ی مادی و معنوی را برای آن‌ها، فراهم کند.

ده‌ها تن از بازماندگان قربانیان جنگ، روز دوشنبه (۲۴ سنبله)، با راه‌اندازی همایش اعتراضی‌ای در تپه‌ی گل‌زار شهدای دانایی در غرب کابل، خواستار برقراری آتش‌بس فراگیر و دائمی شدند.

آن‌ها می‌گویند که باید از قربانی‌شدن بیش‌تر مردم جلوگیری شود. آن‌ها، تأکید کردند که در گفت‌وگوهای صلح، باید نمایندگانی از بازماندگان قربانیان جنگ، حضور معنادار داشته باشند و هم‌چنان، پرداختن به گذشته و حقوق قربانیان، باید بخش مهمی از دستور کار این گفت‌وگوها باشد.

در بیانیه‌ای که از سوی بازماندگان قربانیان جنگ صادر شده، آمده است: «ما، از هیأت‌ گفت‌وگوکننده‌ی دولت افغانستان و هیأت طالبان، می‌خواهیم تا کمیته‌ی اختصاصی مشترکی را برای پی‌گیری مطالبات اساسی قربانیان و بازماندگان آن‌ها، در زودترین فرصت ممکن تشکیل داده و این ساختار، بخش کلیدی سازوکار روند صلح باشد.»

بر اساس بیانیه، دو طرف گفت‌وگوکننده در قطر، باید میکانیزم تعریف‌شده‌ی «دست‌رسی و ارتباط با قربانیان» را ایجاد کنند تا قربانیان و بازماندگان آن‌ها، بتوانند بدون هیچ مانعی، به کمیته‌ی اختصاصی مشترک امور قربانیان، به سایر ساختارها و برنامه‌های دیگر دست‌رسی داشته باشند و برنامه‌های هماهنگ‌شده‌ی شان را تطبیق کنند.

در بیانیه، آمده است: «ما قربانیان، در چارچوب شبکه‌ی ملی صلح قربانی‌محور، به زودی نشست ملی قربانیان را برگزار کرده و در کنار تبیین مطالبات اساسی خود، گروه کاری صلح قربانی‌محور را ایجاد می‌کنیم تا به صورت متمرکز و نظام‌مند، با هیأت‌ گفت‌وگوکننده‌ی دو طرف، کمیته‌ی اختصاصی مشترک امور قربانیان و سایر نیروهای دخیل، به گفت‌وگو بپردازیم.»

پیش از این، کمیسیون مستقل حقوق بشر نیز، بارها تأکید کرده بود که خواست‌های قربانیان جنگ و عموم مردم، باید به عنوان رکن اصلی گفت‌وگوهای صلح، به رسمیت شناخته شود‌. این کمیسیون، هم‌چنان گفته بود که حق قربانیان به عدالت، در مورد جنایت‌های جدی و فاحش در حق غیرنظامیان‌، باید حفظ‌ و خسارت وارد‌شده بر‌ آن‌ها، ‌جبران‌ شود‌.

مراسم گشایش گفت‌وگوهای میان‌افغانی، روز شنبه (۲۲ سنبله)، در دوحه، پایتخت قطر، برگزار شد. در این مراسم، نمایندگان بیش‌تر از ۱۳ کشور و سازمان‌های جهانی حامی افغانستان، اشتراک داشتند و بر حفظ ارزش‌های به دست‌آمده، در نظر گرفتن حقوق زنان و حقوق قربانیان جنگ در گفت‌وگوهای صلح، تأکید کردند.