نشست چهره‌های سیاسی با طالبان در تهران: جنگ راه حل نیست و بر راه حل سیاسی تمرکز شود

صبح کابل
نشست چهره‌های سیاسی با طالبان در تهران: جنگ راه حل نیست و بر راه حل سیاسی تمرکز شود

شماری از چهره‌های سیاسی و نمایندگان طالبان، در نشستی به میزبانی ایران در تهران، توافق کرده اند که جنگ راه حل نیست و باید بر راه حل سیاسی تمرکز شود.

اعلامیه‌ی مشترک این چهره‌های سیاسی و نمایندگان طالبان، روز پنج‌شنبه -۱۷ سرطان- از سوی محمد نعیم، سخن‌گوی دفتر سیاسی طالبان در قطر، نشر شده است.

بر اساس اعلامیه، دو طرف، روزهای چهارشنبه و پنج‌شنبه -۱۶ و ۱۷ سرطان- در نشستی با میزبانی محمدجواد ظریف، وزیر خارجه‌ی ایران، شرکت و در باره‌ی برخی موارد به توافق رسیده اند.

در اعلامیه آمده است؛ دو طرف، با درک مشترک از خطرات ناشی از ادامه‌ی جنگ و صدمه‌ای که به افغانستان وارد می‌شود، توافق کرده اند که جنگ راه حل نبوده و باید همه تلاش‌ها بر راه‌حل سیاسی و صلح‌آمیز متمرکز شود.

در اعلامیه آمده است: «گفت‌وگوها در فضای صمیمانه صورت گرفت و همه مسایل، به گونه‌ی مفصل و با صراحت مطرح شد. هر دو طرف، تصمیم گرفتند تا مواردی را که ضرورت به مشوره‌ی بیش‌تر دارد، مانند ایجاد مکانیزم گذار از جنگ به صلح دایمی، نظام اسلامی مورد توافق و نحوه‌ی دست‌یابی به آن، در نشست بعدی که به زودی برگزار خواهد شد، مورد بحث قرار داده و به نتیجه برسند.»

در اعلامیه، آمده است که دو طرف، نشست تهران را فرصت و زمینه‌ی جدید برای تقویت راه حل سیاسی بحران افغانستان دانسته اند.

هیئت گروه طالبان به ریاست شیرمحمد عباس ستانکزی، معاون دفتر سیاسی طالبان، روز چهارشنبه -۱۶ سرطان- به دعوت رسمی دولت ایران به تهران رفت. این هیئت، در حضور محمدجواد ظریف، وزیر خارجه‌ی ایران، با برخی از چهره‌های سیاسی افغانستان، دیدار کرد.

در تصویری که از جریان این نشست سه‌جانبه نشر شده، افرادی به شمول محمدیونس قانونی، معاون پیشین رییس‌جمهور، عبدالسلام رحیمی، نماینده‌ی رییس‌جمهور در امور صلح، عبدالکریم خرم، از چهره‌های پیشین سیاسی به چشم می‌خورند.

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه‌ی این کشور، در آغاز این نشست، صحبت کرده و گفته که ایالات متحده در افغانستان شکست خورده است. آقای ظریف، افزوده است: «امروز مردم و رهبران سیاسی افغانستان، باید برای آینده‌ی کشورشان تصمیمات دشواری بگیرند.

وزیر خارجه‌ی ایران، نتیجه‌ی ادامه‌ی جنگ در افغانستان را نامطلوب خوانده و از دو طرف خواسته تا به میز گفت‌وگوها برگردند و از راه گفت‌وگو، به توافق سیاسی دست یابند.

آقای ظریف، هم‌چنان گفته که دولت ایران، آماده‌ی هم‌کاری در راستای ازسرگیری گفت‌وگوهای صلح افغانستان است.

این دیدار، در حالی انجام شده که از ماه‌ها به این طرف، گفت‌وگوهای صلح در قطر، متوقف شده و دامنه‌ی جنگ در افغانستان گسترش یافته بود.