غنی: افراد طالبان از جنگ خسته‌اند، اما رهبران این گروه از زندگی لذت می‌برند

صبح کابل
غنی: افراد طالبان از جنگ خسته‌اند، اما رهبران این گروه از زندگی لذت می‌برند

رییس‌جمهور غنی، تأکید کرده است که جنگ‌جویان طالب، از جنگ خسته شده اند، اما رهبران این گروه، سرمایه‌گذاری کرده و در عیش‌ونوش خود غرق استند.

آقای غنی، روز چهارشنبه (۲ دلو) در بحثی زیر عنوان (افغانستان در روایت منطقوی و جهانی) در حاشیه‌ی نشست مجمع جهانی اقتصاد در سویس، گفته است: «جنگ‌جویان طالب از جنگ خسته اند؛ اما رهبران این گروه در دوحه مذاکره می‌کنند، چهارمین یا پنجمین همسر خود را گرفته اند، از زندگی لذت می‌برند و به یک سرمایه‌گذار تبدیل شده اند.»

او، بر پایان جنگ در افغانستان تأکید کرده و گفته است: «قدرت طالبان منفی و خشونت‌بار است، این وضعیت باید پایان یابد.»

این در حالی است که گفت‌وگوهای صلح در جریان چند مدت گذشته، جدی شده است. گروه طالبان، با کاهش خشونت موافقت کرده است. طالبان، همچنان ابراز امیدواری کرده که تا پایان ماه جاری، توافق‌نامه‌ی صلح میان این گروه و ایالات متحده‌ی امریکا به امضا برسد.

با این حال، ریاست‌جمهوری تأکید می‌کند که مردم افغانستان خواهان کاهش خشونت نه، بلکه برقراری آتش‌بس استند.

آقای غنی، در بخش دیگری از سخنان خود، گفته است که او برای افغانستان برنامه دارد؛ اما حامد کریزی و عبدالله عبدالله، هیچ‌گونه‌ برنامه‌ی قابل تطبیق ندارند.

او بدون اشاره به کدام کشور خاصی، گفته است که شماری از دولت‌ها با عناصری کهه ثبات افغانستان را بر هم می‌زنند، همکاری می‌کنند.

این در حالی است که حکومت افغانستان، همواره پاکستان را به حمایت از گروه‌های تروریستی در افغانستان متهم کرده است؛ اتهامی که پاکستان بارها آن را رد کرده است.