جنگ در هلمند؛ بیش از ۵ هزار خانواده آواره شدند

صبح کابل
جنگ در هلمند؛ بیش از ۵ هزار خانواده آواره شدند

مسوولان وزارت امور مهاجرین و عودت کنندگان، می‌گویند که در نتیجه‌ی درگیری‌های اخیر در ولایت هلمند، بیش از پنج هزار خانواده آواره شده اند.

محمدرضا باهر، معاون سخن‌گوی وزارت امور مهاجرین و عودت کنندگان، به روزنامه‌ی صبح کابل می‌گوید که جنگ در ولایت هلمند، سبب شده تا ۵۱۲۶ خانواده از ولسوالی‌های نادعلی، ناوه و نهرسراج و مناطق باباجی و بولان، در مناطق مرکزی شهر آواره شوند.

به گفته‌ی او، وزارت امور مهاجرین و عودت کنندگان، تلاش می‌کند، در جریان ۷۲ ساعت حالت اضطراری که به این آواره‌گان رسیدگی ابتدایی صورت می‌گیرد، نیازسنجی و سروی آن‌ها را تکمیل کند.

آقای باهر، می‌افزاید که تا اکنون ۴ تیم عملیاتی مشترک ریاست امور مهاجرین و عودت کنندگان و موسسات، در ساحه موظف شده اند و ۸۴ خانواده‌ی نیازمند نیز شناسایی شده و این روند هم‌چنان ادامه دارد.

او، می‌گوید که پس از ختم وضعیت اضطراری، بسته‌های کمکی براساس نیازسنجی، به خانواده‌های بی‌جاشده توزیع خواهد شد.

این در حالی است که از چهار روز به این طرف، تروریستان طالب بر بخش‌هایی از ولایت هلمند از جمله شهر لشکرگاه و ولسوالی نادعلی این ولایت، حمله کرده‌اند. درگیری میان نیروهای امنیتی و تروریستان طالب، هنوز هم به گونه‌ی پراکنده جریان دارد.

در نتیجه‌ی این درگیری‌ها، بیش از ۲۵۰ تروریست طالب کشته شده اند. هم‌چنان، برخی منابع می‌گویند که در این درگیری‌ها، دست‌کم ۵۰ سرباز امنیتی نیز جان باخته اند.

هم‌زمان با چهارمین روز جنگ در هلمند، اسدالله خالد، سرپرست وزارت دفاع نیز به شهر لشکرگاه رفته و در دیدار با محمدیاسین، والی هلمند و مقام‌های ارشد امنیتی این ولایت، در مورد برنامه‌های امنیتی برای تامین هرچه بهتر امنیت در این ولایت، گفت‌وگو کرده است.