مقام‌های بلندپایه‌ی امنیتی برای مدیریت جنگ به ولایت کندز رفتند

محراب الدین ابراهیمی
مقام‌های بلندپایه‌ی امنیتی برای مدیریت جنگ به ولایت کندز رفتند

سرپرستان وزارت‌های دفاع و داخله، برای مدیریت جنگ کندز، پس از چاشت روز شنبه (۹ سنبله)، به این ولایت سفر کردند. اسکات میلر، فرمانده‌ی عمومی نیروهای ناتو در افغانستان نیز این دو مقام بلندپایه‌ی امنیتی کشور را همراهی می‌کند.

این مقام‌های امنیتی، در حالی به ولایت کندز رفته ‌اند که از نیمه‌های جمعه‌شب (۸ سنبله) حملات هراس‌افگنان طالب از چندین استقامت بر شهر کندز آغاز شد و به گفته‌ی مسؤولان، بخش‌هایی از این شهر به تصرف طالبان در آمده است.

محمدیوسف ایوبی، رییس شورای ولایتی کندز، به روزنامه‌ی صبح کابل می‌گوید که هنوز هم در بخش‌هایی از شهر درگیری ادامه دارد و برق، آب و شبکه‌های مخابراتی خصوصی قطع است.

آقای ایوبی، افزود که هراس‌افگنان طالب در ساختمان مدیریت مبارزه با مخدر تا زنجیر امام صاحب، سرک گورتپه، برنج‌بازار، چهل‌دختران و سه درک، حضور دارند و با نیروهای امنیتی می‌جنگند.

به گفته‌ی او، در این درگیری‌ها، دست‌کم ۷۰ غیر نظامی زخم برداشته ‌اند و از جان باخته‌های نظامیان و غیر نظامیان آمار دقیقی ارائه نشده است.

بر اساس گفته‌های آقای ایوبی، قطعه‌ی شاهراه، و ساختمان مدیریت مبارزه با مواد مخدر فرماندهی پولیس کندز از سوی طالبان تصرف شده و نزدیک به ۱۰ نفر از نیروهای قطعه‌ی شاهراه به اسارت طالبان در آمده‌ است.

رییس شورای ولایتی کندز، از عمل‌کرد ضعیف مسؤولان محلی این ولایت انتقاد کرده و می‌افزاید که مسؤولان محلی از این حمله‌ی طالبان آگاهی داشتند؛ اما برای مهار آن اقدامات لازمی را انجام نداده ‌اند.

در همین حال، مقام‌های امنیتی کشور از وارد شدن تلفات سنگین به طالبان در این درگیری‌ها خبر می‌دهند. بر اساس اطلاعات اولیه، بیش از ۳۰ جنگجوی طالب کشته شده و شماری از افراد این گروه از سوی نیروهای امنیتی اسیر شده اند.

روح الله احمدزی، سخنگوی وزارت دفاع، اعلام کرده است که نیروهای کافی به کندز فرستاده شده است. او، دلیل کندی عملیات را سنگر گرفتن طالبان در خانه های مردم عنوان می‌کند.

مرکز ولایت کندز پیش از این هم حملات سنگین هراس‌افگنان طالب را در کارنامه‌ی خود دارد و دو بار نیز به دست طالبان سقوط کرده است.

گفته می‌شود که با این حمله‌ی طالبان، هزاران خانواده از خانه‌های شان بی‌جا شده اند و زیان‌های مالی بزرگی نیز به مردم وارد شده است.