نهادهای مدنی: عاملان حمله بر مکتب سیدالشهدا، شناسایی و مجازات شوند

صبح کابل
نهادهای مدنی: عاملان حمله بر مکتب سیدالشهدا، شناسایی و مجازات شوند

گروه کاری مشترک نهادهاى جامعه‌ی مدنی، حمله‌ی تروریستی بر مکتب سیدالشهدا در غرب کابل را جنایت جنگی دانسته و آن را محکوم کرده است.

در اعلامیه‌ای که روز یک‌شنبه (۱۹ ثور)، از سوی گروه کاری مشترک نهادهای جامعه‌ی مدنی نشر شده، آمده است؛ حمله بر غیرنظامیان شدت یافته و هیچ‌گونه اقدام پیش‌گیرانه‌ای نیز از سوی حکومت افغانستان انجام نشده است.

گروه کاری مشترک نهادهای جامعه‌ی مدنی، خواستار شناسایی، محاکمه‌ی علنی و مجازات عاملان این رویداد شده است.

در اعلامیه، از حکومت افغانستان خواسته شده تا امنیت شهروندان را در اولویت کاری خود قرار داده و از تأمین امنیت به مردم اطمینان دهد و در مقابله با تروریستان، جدی عمل کند.

بر اساس اعلامیه، حکومت افغانستان باید برای جلوگیری از تکرار چنین حوادث و اطمینان از امنیت اماکن ملکی به ویژه مکتب‌ها،  اقدامات پیش‌گیرانه‌ای را روی دست گرفته و به مردم اطمینان بدهد.

گروه کاری مشترک نهادهای جامعه‌ی مدنی، هم‌چنان تأکید کرده است؛ مسؤ‌ولان امنیتی‌ای که در تأمین امنیت شهروندان ناتوان اند و بارها غفلت کرده اند، باید از کار برکنار و محاکمه شوند.

در اعلامیه، از جامعه‌ی جهانی، ایالت متحده و اتحادیه‌ی اروپا، خواسته شده تا برای پایان جنگ و برقراری آتش‌بس دایمی در افغانستان، طرف‌های درگیر را زیر فشار قرار دهند.

حوالی ساعت ۰۴:۲۷ پس از چاشت روز شنبه (۱۸ ثور)، سه انفجار در ساحه‌ی مکتب سیدالشهدا شهرک اتفاق حوزه‌ی سیزدهم امنیتی شهر کابل رخ داده است. سخنگوی وزارت داخله، می‌گوید که بر اساس یافته‌های تیم تخنیکی، این رویداد، ناشی از حمله‌ی موتربمب بوده و پس از آن، دو ماین جاسازی‌شده نیز در این منطقه منفجر شده است.

در این رویداد، بیش از ۵۰ نفر جان باخته اند و بیش از ۱۰۰ نفر دیگر زخمی شده اند. بیشتر قربانیان این رویداد، کودکان دانش‌آموز اند.