عبدالله به طالبان: ادامه‌ی جنگ به پیروزی نه؛ بل که به رنج مردم افغانستان می‌انجامد

صبح کابل
عبدالله به طالبان: ادامه‌ی جنگ به پیروزی نه؛ بل که به رنج مردم افغانستان می‌انجامد

عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی، می‌گوید که ادامه‌ی جنگ از سوی جنگ‌جویان طالب، به پیروزی آن‌ها نه؛ بل که به دوام رنج و مصیبت مردم افغانستان می‌انجامد.

آقای عبدالله که روز چهارشنبه -۲۳ سرطان- در برنامه‌ای زیر نام «نشست ملی صلح» صحبت می‌کرد، گفت که گروه طالبان، تا اکنون حاضر نشده تا در باره‌ی مسایل اساسی گفت‌وگو کند.

به گفته‌ی او، دولت افغانستان آمادگی کامل برای گفت‌وگوهای صلح دارد؛ اما گروه طالبان جنگ را تشدید کرده و تا اکنون حاضر نشده تا در باره‌ی مسایل اساسی صحبت کند.

آقای عبدالله، گفت که دولت افغانستان تحت هیچ شرایطی دروازه‌ی گفت‌وگوهای صلح را نمی‌بندد؛ اما در برابر جنگ تحمیل‌شده می‌ایستد.

او افزود که اگر طالبان اهداف شان را از طریق جنگ دنبال کنند و مشروعیت آن را از گفت‌وگوها بگیرند، به هیچ هدفی نخواهد رسید.

عبدالله عبدالله، علاوه کرد که علمای اسلام، جنگ افغانستان را ناروا و حرام دانسته اند و ادامه‌ی این جنگ، به معنای دوام آوارگی، رنج و مصیبت مردم افغانستان است نه پیروزی.

این در حالی است که از ماه‌ها به این طرف، گفت‌وگوهای صلح در قطر متوقف شده و دامنه‌ی جنگ در افغانستان گسترش یافته است.

با این حال، بر اساس گزارش‌ها، قرار است عبدالله عبدالله، در شانزدهم جولای، در رأس ‏هیئتی، برای ازسرگیری گفت‌وگوهای صلح به قطر برود.