زلمی‌ خلیل‌زاد: ما آماده‌ی یک توافق خوب با طالبان هستیم

صبح کابل
زلمی‌ خلیل‌زاد: ما آماده‌ی یک توافق خوب با طالبان هستیم

در حالی که قرار است امروز شنبه(۱۲اسد) دور هشتم گفت‌وگوهای صلح میان امریکا و طالبان در قطر آغاز شود، زلمی‌ خلیلزاد گفته است که ما آماده‌ی یک توافق خوب با طالبان هستیم.

زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه‌ی وزارت خارجه‌ی امریکا برای صلح افغانستان شب گذشته در برگه‌ی تویتر خود نگاشته است که ما به دنبال توافق خروج با طالبان نیستیم، بلکه به دنبال توافقی استیم که زمینه‌ی خروج ما را از افغانستان فراهم سازد.

آقای خلیل‌زاد گفته است:« بخاطر آغاز دوباره‌ی مذاکرات با طالبان به دوحه رسیدم. ما به دنبال توافق صلح هستیم نه توافق خروج. به دنبال توافقی استیم که زمینه‎ی خروج را از افغانستان فراهم سازد. حضور ما در افغانستان وابسته به شرایط است و خروج ما از افغانستان نیز به همین شرایط بسته‌گی دارد.»

نماینده‌ی ویژه‌ی وزارت خارجه‌ی امریکا برای صلح افغانستان هم‌چنان از احتمال یک توافق با طالبان در این دوره خبر داده است.«طالبان سیگنال‌هایی داده‌اند که می‌خواهند به یک توافق برسند. ما هم آمادگی رسیدن به توافق خوب با طالبان را داریم.»

در همین حال، ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان نیز از آغاز هشتمین دورگفت‌وگوها میان این گروه و امریکا خبر داده است.

دور هشتم گفت‌وگوهای صلح میان طالبان و امریکا در حالی قرار است امروز در قطر از سر گرفته شود که روز گذشته زلمی  خلیلزاد در دیدار با عمران خان، نخست وزیر پاکستان و رییس ستاد ارتش این کشور، گفته است که پاکستان و افغانستان باید تضمین کنند که از خاک این دو کشور علیه یک‌دیگر استفاده نمی‌شود.