محمد اشرف غنی: ما افغانستان می‌خواهیم نه طالب‌ستان!

عبدالرازق اختیاربیگ
محمد اشرف غنی: ما افغانستان می‌خواهیم نه طالب‌ستان!

محمد اشرف غنی، رییس تکت انتخاباتی «دولت‌ساز» ضمن این که بر برگزاری انتخابات ریاست جمهوری تاکید دارد، هم‌چنان می‌گوید که انتخابات تضمین کننده‌ی نظام جمهوری است.

آقای غنی که امروز پنج‌شنبه(۱۷اسد) در اولین همایش ولایتی مبارزات انتخاباتی اش در ولایت پکتیا صحبت می‌کرد، از حملات طالبان انتقاد کرد و گفت که طالبان تجربه‌ی ساختن را ندارند، بلکه با کشتن مردم افغانستان برای خارجی‌ها جشن‌ برپا می‌کنند.

او تاکید کرد:«ما افغانستان می‌خواهیم نه طالب‌ستان! می‌گویند بیا یک دست راستت را برای شان بته یا پای راستت را، نه! این کار را نمی‌کنم.»

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری هم‌چنان گفت در صورتی که بار دیگر به عنوان رییس جمهور افغانستان انتخاب شود، در بخش‌های چون ثبات سیاسی، پیشرفت اقتصادی، توسعه زیربنا، صلح و ثبات، مبارزه با فساد، مبارز با مافیای قدرت و ثروت، جلوگیری از غصب زمین و مبارزه با غاصبان کار خواهد کرد.

در این نشست امرالله صالح، معاون نخست تکت انتخاباتی «دولت‌ساز» تاکید کرد که پاکستان در قبال اکثر قضایای افغانستان دخیل است و به باور او این کشور با مداخله در افغانستان تلاش می‌کند قباله‌ی دیورند را بدست آورد، اما در عین حال او افزود که محمد اشرف غنی این کار را نخواهد کرد.

از سویی هم سرور دانش، معاون دوم محمد اشرف غنی در این همایش انتخاباتی، از انتخابات به عنوان یک پروسه سرنوشت ساز یاد کرد و گفت که انتخابات هیچ بدیلی ندارد و هم‌چنان در تضاد با پروسه صلح نیز نمی باشد.

آقای دانش افزود: «اگر انتخابات وجود نداشته باشد، هیچ تضمین دیگری برای تداوم نظم حقوقی و نظام سیاسی وجود ندارد، اگر انتخابات وجود نداشته باشد کشور ما یک بار دیگر به جزایر پراکنده‌ی قدرت و به ملوک الطوایفی و خانه جنگی‌های گذشته بازخواهد گشت.»

او ضمن آن که تاکید بر شرکت مردم در انتخابات ریاست جمهوری کرد، خاطر نشان نمود که مردم افغانستان در ۱۸ سال گذشته به تروریزم و بنیاد گرایی جواب رد داده و از نظام جمهوری دفاع کرده اند.

محمد اشرف غنی در حالی اولین همایش انتخاباتی ولایتی خود را از ولایت پکتیا آغاز کرد که تیم صلح اعتدال بزرگ‌ترین رقیب انتخاباتی تیم دولت ساز از هم پاشیده و ستاد انتخاباتی محمد حنیف اتمر با نشر خبرنامه‌ای از  تعلیق مبارزات انتخاباتی شان خبر داده است.

قرار است انتخابات ریاست جمهوری در ششم میزان سال جاری برگزار شود.