کشورهای غربی کشتار نظامیان پیشین از سوی طالبان را نقض جدی حقوق بشر خواندند

صبح کابل
کشورهای غربی کشتار نظامیان پیشین از سوی طالبان را نقض جدی حقوق بشر خواندند

به دنبال نشر گزارش دیدبان حقوق بشر در مورد کشتار نظامیان پیشین حکومت افغانستان از سوی طالبان، اکنون کشورهای غربی به شمول امریکا و کشورهای اروپایی، می‌گویند که طالبان با انجام چنین عمل‌کردهای عقده‌مندانه، مرتکب نقض جدی حقوق بشر شده اند.

در  اعلامیه‌ی مشترکی که روز گذشته –شنبه، ۱۳قوس-، از سوی امریکا، اتحادیه‌ی اروپا، بریتانیا، جاپان و چند کشور دیگر به نشر رسیده، آمده است که هرچه زودتر باید در این زمینه تحقیق لازم انجام شود.

کشورهای غربی، عملکرد عقده‌مندانه‌ی طالبان را محکوم کرده و گفته اند: «ما عمیقا نگران گزارش‌های مربوط به قتل‌های هدف‌مند و ناپدیدشدن اعضای پیشین نیروهای امنیتی افغانستان استیم که توسط دیدبان حقوق بشر و دیگران مستند شده است.»

این کشورها، تأکید کرده اند که کشتار نظامیان از سوی طالبان نقض جدی حقوق بشر بوده و در مغایرت با عفو عمومی این گروه می‌باشد.

این در حالی است که به تازگی دیدبان حقوق بشر، گزارش داده است که طالبان پس از گرفتن قدرت در ۱۵ اگست، دست به حملات انتقام‌جویانه زده و حدود ۱۰۰ نفر که همه اعضای نیروهای امنیتی پیشین بوده اند را در چهار ولایت افغانستان اعدام صحرایی کرده اند.

در گزارشی که روز سه‌شنبه -۳۰ نوامبر-، از سوی دیدبان حقوق بشر به نشر رسید، آمده است که این رویدادها پس از خروج نیروهای خارجی بین‌ ماه‌های اگست تا اکتوبر در ولایت‌های غزنی، کندهار، کندز و هلمند رخ داده است.

دیدبان حقوق بشر، گفته است که رهبری طالبان به نیروهای پیشین امنیتی دستور داده بودند که خود را تسلیم کنند و نامه به دست بیاورند تا مصونیت شان تضمین شود.

اما آن چه در این گزاش آمده است، طالبان با چنین روشی، نیروهای امنیتی را شناسایی و آن‌ها را اعدام صحرایی کرده اند. همین گونه برخی دیگر به گونه‌ی مرموز ناپدید شده و پس از چند روز اجساد شان دریافت شده است.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x