وزارت زراعت: با توزیع تخم اصلاح‌شده‌، میزان حاصلات گندم ۲۰ تا ۳۰ درصد افزایش می‌یابد

صبح کابل
وزارت زراعت: با توزیع تخم اصلاح‌شده‌، میزان حاصلات گندم ۲۰ تا ۳۰ درصد افزایش می‌یابد

وزارت زراعت، آبیاری و مالداری، روند توزیع ۳۵۹ تُن تخم اصلاح‌شده‌‌ی گندم به کشاورزان ولایت کابل را برای کشت خزانی آغاز کرد.

انورالحق احدی، سرپرست وزارت زراعت، روز یک‌شنبه (۱۸ عقرب)، در مراسم توزیع این تخم‌ها به کشاورزان کابل، گفت که امسال ۱۴هزار تُن تخم اصلاح‌شده‌ی گندم به کشاورزان در سراسر افغانستان توزیع خواهد شد.

آقای احدی گفت که با توزیع این‌ تخم‌ها ۲۸۰ هزار کشاورز در سراسر افغانستان به گونه‌ی مستقیم و ۱۴۰ هزار کشاورز دیگر به گونه‌ی غیرمستقیم مستفید خواهند شد.

او افزود: «با توزیع این تخم‌ها ۵۶ هزار هکتار زمین گندم کشت می‌شود و در نتیجه‌ی آن ۲۰ تا ۳۰ درصد در حاصلات افزایش به وجود می‌‌آید.»

آقای احدی، هم‌چنان گفت که ۱۴ ‌هزار تُن تخم اصلاح‌شده‌ی گندم با هزینه‌ی ۶۸۹ میلیون افغانی از اتحادیه‌ی تولیدکنندگان تخم‌های اصلاح‌شده خریداری و برای توزیع به کشاورزان، به ولایت‌ها منتقل شده است.

به گفته‌ی او، ۶۲۱ میلیون افغانی آن شامل خریداری تخم و متباقی آن شامل هزینه‌ی انتقال می‌شود.

آقای احدی، گفت که تخم‌‌های اصلاح‌شده‌‌ی گندم از طریق کمک‌های بانک جهانی تهیه و از طریق پروژه‌ی رشد زراعت و مصوونیت غذایی توزیع می‌شود.

او هم‌چنان گفت که توزیع تخم‌های اصلاح‌شده‌ی گندم و خودکفایی افغانستان در بخش تولید غله‌جات، از اهداف مهم دولت و وزارت زراعت است. به گفته‌ی آقای احدی، امسال ۵٫۱ میلیون تُن گندم در سراسر افغانستان تولید شده و سالانه نیازمندی افغانستان در بخش گندم به ۶٫۴ میلیون تُن می‌رسد.

گفتنی است که بر اساس اطلاعات وزارت زراعت، روند توزیع تخم‌های اصلاح‌شده به کشاورزان، از چند روز به این سو در ولایت‌های بامیان، بدخشان، هرات، لوگر، سرپل، پنجشیر، کاپیسا، پروان و کابل آغاز شده است.