زنان معترض در کابل به جامعه‌ی جهانی: حکومت طالبان را به رسمیت نشناسید

صبح کابل
زنان معترض در کابل به جامعه‌ی جهانی: حکومت طالبان را به رسمیت نشناسید

شماری از زنان در شهر کابل در یک گردهمایی اعتراضی، از جامعه‌ی خواستند که حکومت طالبان را به خاطر بی‌عدالتی، محدودسازی زنان و خشونت علیه اقلیت‌های قومی به رسمیت نشناسد.

این گردهمایی روز یک‌شنبه -۲۳ عقرب-، از سوی شماری از زنان در شهر کابل برگزار شد. معترضان، تأکید کرد که گروه طالبان پس از به قدرت رسیدن، زنان و اقلیت‌های قومی را در نقاط مختلف افغانستان سرکوب می‌کند.

در قطع‌نامه‌ای که از سوی این زنان به خوانش گرفته شد، آمده است که طالبان بر خلاف تعهد شان، با مردم رفتار نامناسب می‌کنند و شهروندان افغانستان به ویژه زنان را اساسی‌ترین حقوق شان در کشور محروم کرده اند.

بر اساس این قطع‌نامه، دو ماه می‌شود که دختران به‌گونه‌ی مؤثر به مکتب رفته نمی‌توانند و زنانی که روزگاری دوشادوش مردان خانواده در امرار معاش زندگی خود کار و تلاش می‌کردند، از کار منع شده‌اند.

زنان معترض هم‌چنان، تأکید کردند که به دلیل ترسی که از طالبان وجود دارد، بسیاری از گروه‌های قومی نمی‌توانند صدای خود را بلند کنند؛ زیرا در بسیاری از مناطق، اقلیت‌های قومی مجبور به ترک خانه‌های شان شده اند.

این زنان از جامعه‌ی جهانی خواسته اند که در برابر خشونت‌های طالبان و وضعیت حقوق‌بشری شهروندان افغانستان سکوت اختیار نکند و به گونه‌ی جدی از حقوق زنان این کشور حمایت کند.

با این حال، گردهمایی امروز به دلیل خشونت‌ افراد طالبان پس از مدتی کوتاهی به پایان رسید و زنان از ترس طالبان از ساحه پراکنده شدند. در جریان اعتراض امروز، یک خبرنگار نیز از سوی افراد طالبان لت‌وکوب شده است.