زنان معترض به طالبان: استاد جلال مجرم نیست و باید آزاد شود

صبح کابل
زنان معترض به طالبان: استاد جلال مجرم نیست و باید آزاد شود

به دنبال بازداشت فیض‌الله جلال، استاد دانشگاه کابل از سوی طالبان، گروهی از زنان در شهر کابل با راه‌اندازی گردهمایی، خواستار آزادی هرچه زودتر او شده اند.

گروهمایی امروز یک‌شنبه -۱۹ جدی-، از سوی تیم اتجاد و همبستگی زنان افغانستان، حرکت خودجوش زنان مبارز، جنبش خودجوش زنان معترض و تیم جدید زنان عدالت‌جو برگزار شده است.

هرچند زنان معترض که از سوی قطعات خاص طالبان در یک منطقه محاصره شده اند؛ اما با آن هم این زنان با صدای بلند و سردادن شعارهای مختلف خواستار آزادی فیض‌الله جلال شده اند.

به گفته‌ی این زنان، استاد جلال مجرم نیست و باید هرچند زودتر آزاد شود.

این در حالی است که افراد طالبان حوالی ساعت ۱۲:۰۰ چاشت روز شنبه -۱۸ جدی-، فیض‌الله جلال را از خانه‌اش واقع در مکروریان کابل بازداشت و با خود برده اند.

ذبیح‌الله مجاهد، سخن‌گوی طالبان گفته است که او به دلیل توضیحات «چرند» خود در رسانه‌های اجتماعی بازداشت شده؛ زیرا مردم را علیه نظام تحریک و با ابروی مردم بازی می‌کرد.

مجاهد شنبه‌شب –۱۸ جدی-، در برگه‌ی تویترش نوشته است که او بازداشت شده تا باشد که کسی دیگر از آدرس استاد و دانش‌مند «دست به چنین یاوه‌گویی، شخصیت‌کشی و هتک‌ حرمت انسان‌ها» نزند.

بازداشت فیض‌الله جلال با واکنش‌های زیادی به همراه بوده است. سازمان عفو بین‌الملل بازداشت استاد جلالا از سوی افراد طالبان را نکوهش کرده و گفته است که این استاد دانشگاه باید هرچه زودتر و بدون قیدوشرط آزاد شود.

این سازمان روز شنبه -۱۸ جدی-، در برگه‌ی تویترش نوشته است که فیض‌الله جلال به دلیل انتقاد از طالبان و آزادی بیان از سوی طالبان بازداشت شده است.

همین‌گونه فدراسیون نهادهای ژورنالیستان و رسانه‌های افغانستان نیز بازداشت او را مصداق محدودیت آزادی بیان خوانده و خواستار آزادی او شده است.

در اعلامیه این فدراسیون، آمده که لازم است تا طالبان هر آن چه که اتفاق افتاده را مطابق به قانون دست‌رسی به اطلاعات به مردم افغانستان و جامعه‌ی رسانه‌ای کشور توضیح دهند.