زنان معترض در غرب کابل خواستار آزادی عالیه عزیزی از بند طالبان شدند

صبح کابل
زنان معترض در غرب کابل خواستار آزادی عالیه عزیزی از بند طالبان شدند

گروهی از زنان در غرب کابل با راه‌اندازی گردهمایی اعتراضی، خواستار آزادی عالیه عزیزی، مدیر بخش زنان زندان هرات، از بند طالبان شده اند.

این گردهمایی امروز پنج‌شنبه -۲۳ جدی-، از سوی جنبش زنان افغانستان برای عدالت و آزادی در غرب کابل برگزار شده بود.

این زنان با سردادن شعارهای مختلف و انتقال بنرهای از بانو عالیه عزیزی، از طالبان خواسته اند که هرچه زودتر او را آزاد کنند.

با این حال، زنان معترض می‌گویند که گردهمایی شان با برخورد خشونت‌آمیز افراد طالبان روبه‌رو شده است.

به گفته‌ی آن‌ها، افراد طالبان با معترضان برخورد خشونت‌آمیز کرده، بنر و شعارهای شان را گرفتند و افزون بر آن، چند تن از خبرنگاران را نیز بازداشت کرده اند.

در همین حال در نامه‌ای که از سوی این زنان منتشر شده، آمده است که طالبان بر خلاف عفو عمومی شان، بانو عالیه عزیزی را بازداشت کرده اند.

در بخشی از این نامه، از مقام‌های طالبان خواسته شده که به فرمان عفو عمومی شان احترام گذاشته و هرچه زودتر عالیه عزیزی را از زندان آزاد کنند.

این جنبش، هم‌چنان از سازمان ملل متحد، اتحادیه‌ی اروپا، سازمان‌های حقوق بشری، رینا امیری، نماینده‌ی‌ امریکا در امور زنان افغانستان و شخصیت‌های ملی خواسته اند که اداره‌ی طالبان را برای آزادی عالیه عزیزی از زندان زیر فشار قرار بدهند.

گفتنی است که عالیه عزیزی، مدیر بخش زنان زندان هرات در زمان حکومت پیشین بود. او چهار ماه پیش از سوی طالبان بازداشت شد و تا اکنون از سرنوشت او هیچ اطلاعی در دست نیست.