انفجار در میان کارگران معترض فابریکه‌ی سمنت غوری ولایت بغلان

محراب الدین ابراهیمی
انفجار در میان کارگران معترض فابریکه‌ی سمنت غوری ولایت بغلان

انفجار مواد منفجره‌ی جاسازی شده در دهلیز ریاست فابریکه‌ی سمنت غوری شهر پلخمری، دو زخمی برجا گذاشته و سبب ایجاد نگرانی در میان کارگران این فابریکه شده است.

کارگران این فابریکه، می‌گویند، انفجار هنگامی رخ داد که آنان در اعتراض به پرداخت نشدن حقوق ماه سرطان شان، به طرف دفتر سرپرست این فابریکه می‌رفتند.

نثاراحمد، نماینده‌ی کارگران فابریکه‌ی سمنت غوری شهر پلخمری، انفجار در میان کارگران معترض را مرموز و سوال‌برانگیز خوانده و خواهان روشن شدن چگونگی آن است.

او می‌گوید: «ده‌ها نفر از کارگران فابریکه‌ی سمنت غوری که به‌ خاطر پرداخت‌نشدن حقوق ماه سرطان شان گرد آمده و برای اعتراض در حال رفتن نزد سرپرست این فابریکه بودند، در دهلیز ریاست با انفجاری برخواسته از مواد منفجره‌ی از قبل جاسازی شده روبه‌رو شدند.»

نثاراحمد، می‌گوید که ممکن است دست‌هایی از داخل اداره به منظور سرکوب اعتراض‌های بعدی به چنین اقدامی دست زده باشند.

انجنیر نظرمحمد، معاون فنی ریاست فابریکه‌ی سمنت غوری، به روزنامه‌ی صبح کابل می‌گوید که مواد منفجره در داخل یکی از سطل‌های ضد حریق جاسازی شده بود که در نتیجه‌ی آن، ۲ کارگر به‌گونه‌ی سطحی زخم برداشته ‌اند.

به گفته‌ی او، پس از انفجار، قطعات یک تلفون همراه از محل انفجار پیدا شده است.

نماینده‌ی کارگران فابریکه‌ی سمنت غوری، می‌افزاید که مسؤولان این فابریکه، در زمینه‌ی توزیع حقوق کارگران بی‌توجهی می‌کنند و این کار سبب شده است که کارگران به مشکلات اقتصادی گرفتار شوند.

در همین حال، شمار دیگری از کارگران ادعا می‌کنند که حقوق امتیازی ۱۵ روزه‌ی آنان که به مناسبت عید رمضان از سوی رییس جمهور منظور شده بود، تا اکنون که یک و نیم ماه از آن می‌گذرد، پرداخت نشده است.

معاون فنی این فابریکه، دلیل پرداخت نشدن حقوق کارگران را مشکلات مالی می‌داند و می‌افزاید که در روزهای نزدیک، این مشکل برطرف خواهد شد؛ اما او در زمینه‌ی حقوق امتیازی ۱۵ روزه‌ی کارگران، می‌گوید که تا هنوز روشن نشده است که کارگران تصدی نیز در این منظوری شامل ‌اند و یا خیر.

از سویی هم، جاوید بشارت، سخنگوی پولیس بغلان، زخمی‌شدن ۲ نفر را در این رویداد تأیید می‌کند.

آقای بشارت می‌گوید که تیم بررسی پولیس به محل اعزام شده و در حال بررسی محل حادثه است که تا کنون چگونگی این انفجار روشن نشده است.

سخنگوی پولیس بغلان، می‌افزاید که فابریکه‌ی سمنت غوری نیروهای امنیتی ویژه دارد و مسؤولیت تأمین امنیت آن نیز به این نیروها بر می‌گردد.

این انفجار در حالی رخ می‌دهد که در سال روان خورشیدی، کارگران فابریکه‌ی سمنت غوری چندین بار به دلیل پرداخت نشدن حقوق شان دست به اعتراض زده بودند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x