تا پایان سال روان میلادی، ۹۷ درصد شهروندان افغانستان زیر خط فقر قرار خواهند گرفت

صبح کابل
تا پایان سال روان میلادی، ۹۷ درصد شهروندان افغانستان زیر خط فقر قرار خواهند گرفت

هم‌زمان با افزایش نگرانی‌های جهانی از بحران انسانی در افغانستان، برنامه‌ی جهانی غذای سازمان ملل متحد، هشدار داده است که تا پایان سال روان میلادی، ۹۷ درصد شهروندان این کشور زیر خط فقر قرار خواهند گرفت.

در گزارشی که از سوی این نهاد به نشر رسیده، آمده است که در حال حاضر، ۸٫۷ میلیون در افغانستان با شرایط نزدیک به قحطی زندگی می‌کنند که در مقایسه با ابتدای سال روان میلادی، ۳ میلیون نفر افزایش یافته است.

بر اساس معلومات برنامه‌ی جهانی غذا، ۲۴ میلیون نفر  که ۶۰ درصد از جمعیت افغانستان را تشکیل می‌دهند، در معرض گرسنگی حاد قرار دارند و با گذشت هر روز به رقم این افراد افزوده می‌شود.

افزون بر این، برنامه‌ی جهانی غذا، گفته است که تا پایان سال روان میلادی، ۳٫۲ میلیون کودک زیر پنج‌سال در افغانستان نیز به سوءتغذیه‌ی حاد مبتلا خواهند شد.

این در حالی است که به تازگی دیدبان حقوق بشر، گفته است که افغانستان در معرض قحطی شدیدی قرار دارد و برای جلوگیری از تاثیرات ناگوار آن، نیاز است تا فوری اقدام صورت بگیرد.

در بیانیه‌ای که ناوقت روز پنج‌شنبه -۲۰ عقرب-، از سوی این نهاد به نشر رسیده، از سازمان ملل و سایر نهادهای بین‌المللی خواسته شده که برای جلوگیری از افزایش قحطی در افغانستان، به گونه‌ی فوری باید اقدام شود.

بر اساس بیانیه، به منظور جلوگیری از گسترش قحطی در افغانستان، سازمان‌ها باید به اقتصاد فروپاشیده و سیستم ورشکسته‌ی بانکی در این کشور رسیدگی کنند.