سه نفر به شمول یک گوینده‌ی پیشین طلوع‌نیوز در انفجاری در کابل کشته شدند

صبح کابل
سه نفر به شمول یک گوینده‌ی پیشین طلوع‌نیوز در انفجاری در کابل کشته شدند

در نتیجه‌ی انفجار ماین مقناطیسی در مربوطات ناحیه‌ی نهم شهر کابل، سه نفر از کارمندان بانک مرکزی افغانستان جان باختند.

این رویداد، حوالی ساعت ۰۷:۴۵ صبح روز شنبه (۱۷ عقرب)، در منطقه‌ی مکروریان چهارم ناحیه‌ی نهم شهر کابل رخ داد. در این رویداد، یما سیاوش، گوینده‌ی پیشین طلوع‌نیوز و مشاور بانک مرکزی، احمدالله انس، معاون ریاست دفتر بانک مرکزی و محمد امین، راننده‌ی آن‌ها جان باختند.

تا اکنون هیچ فرد یا گروهی مسوولیت این رویداد را به عهده نگرفته است.

یما سیاوش، گوینده‌ی پیشین اخبار طلوع‌نیوز، اخیرا پس از پایان تحصیلات از خارج برگشته و به عنوان مشاور مطبوعاتی و دستیار رییس بانک مرکزی، کارش را آغاز کرده بود.

رییس‌جمهور غنی، این رویداد را تروریستی خوانده‌ و به نهادهای امنیتی دستور داده که عاملان آن را شناسایی و بازداشت کنند.

عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی، حامدکرزی، رییس‌جمهور پیشین و شماری دیگر از مقام‌های حکومت و چهره‌های سیاسی نیز، این رویداد را محکوم کرده و شناسایی و بازداشت عاملان آن شده اند.

مسوولان سفارت‌های امریکا، چین و کانادا در کابل نیز، گفته اند که با شنیدن خبر کشته شدن یما سیاوش و دو کارمند دیگر بانک مرکزی افغانستان، شوکه شده اند. راس ویلسن، سرپرست سفارت امریکا در کابل، گفته است: «من از خبر کشته شدن یما سیاوش، مجری سابق طلوع‌نیوز شوکه شده‌ام. این حمله، حمله به آزادی مطبوعات است.»

آقای ویلسن، خواهان توقف خشونت‌ها و حملات تروریستی در افغانستان شده است.

این در حالی است که در روزهای اخیر، حملات تروریستی در کابل، به شدت افزایش یافته است. در دو حمله‌ی تروریستی اخیر بر مرکز آموزشی کوثر دانش و دانشگاه کابل، نزدیک به ۶۰ غیرنظامی جان باختند و ده‌ها نفر دیگر زخمی شدند.

هرچند گروه طالبان دست داشتن در این حملات را رد کرده؛ اما امرالله صالح، معاون نخست ریاست‌جمهوری، گفته است که بر اساس شواهد و مدارک، این حملات کار طالبان بوده است.