ذبیح‌الله مجاهد: در هیچ جای توافق‌نامه‌ی قطر، قطع رابطه با القاعده مطرح نشده است

صبح کابل
ذبیح‌الله مجاهد: در هیچ جای توافق‌نامه‌ی قطر، قطع رابطه با القاعده مطرح نشده است

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان، می‌گوید که در هیچ جای توافق‌نامه‌ی قطر، نه قطع رابطه با کسی مطرح شده و نه این کار ممکن است.

آقای مجاهد، در گفت‌وگو با روزنامه‌ی صبح کابل، در پرسش به این پاسخ که چرا طالبان بر اساس توافق‌نامه‌ی قطر، رابطه‌اش را با شبکه‌ی القاعده قطع نکرده؟ گفت: «یک چیزی را باید اصلاح بکنیم، در هیچ جایی از توافق‌نامه، قطع روابط با کسی تصریح نشده و نه این ممکن است، به خاطری که مسلمانان در میان خود، در باورهای‌شان شریک‌اند و ممکن نیست کسی این را بپذیرد.»

به گفته‌ی او، گروه طالبان در توافق‌نامه‌ی قطر، تعهد کرده که به کسی اجازه ندهد تا از خاک افغانستان علیه امریکا و متحدانش استفاده کند.

او افزود: «به شمول القاعده، هیچ نیروی بیرونی در افغانستان موجودیت هم ندارد، به همین خاطر ما با آن‌ها کدام تماسی هم نداشتیم. پس‌ از این که در سال ۲۰۰۱ جنگ در افغانستان شعله‌ور شد، اتباع خارجی در افغانستان چون مهاجر بودند، دوباره به کشورهای‌شان رفتند. بعد از این در کشورهای عربی تحولات آمد، زمینه برای‌شان مساعد شد که به کشورهای خود برگردند. حالا ما یک کسی را هم نمی‌شناسیم که از تحریک القاعده این‌جا باشد.»

سخنگوی طالبان، می‌گوید که این گروه به توافق‌نامه‌ی قطر پابند است و به هیچ کسی اجازه نمی‌دهد که از خاک افغانستان، علیه امریکا و متحدان‌شان اقدام کند.

توافق‌نامه‌ی قطر، درست یک سال پیش، در دهم حوت میان امریکا و طالبان به امضا رسید.

در یک سال گذشته، امریکا و طالبان یک‌دیگر را به نقض این توافق‌نامه متهم کرده‌اند. دولت امریکا، در یک ماه اخیر بارها گفته است که طالبان برخلاف توافق‌نامه‌ی قطر، روابط اش با شبکه‌ی القاعده را حفظ کرده است.ش