نی: آزادی بیان و رسانه‌ها در نشست استانبول باید خط سرخ باشد

صبح کابل
نی: آزادی بیان و رسانه‌ها در نشست استانبول باید خط سرخ باشد

در آستانه‌ی برگزاری نشست استانبول، نهاد حمایت‌کننده‌ی رسانه‌های آزاد افغانستان (نی)، از زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه‌ی امریکا برای صلح افغانستان، خواسته است که آزادی بیان و رسانه‌ها را به عنوان خط سرخ، در این نشست مطرح کند.

در اعلامیه‌ای که روز یک‌شنبه (۲۲ حمل)، از سوی نی نشر شده، آمده است: «از آقای خلیل‌زاد رسما می‌خواهیم تا در نشست استانبول، اصل آزادی بیان و دست‌آوردها‌ی رسانه‌های افغانستان را به‌عنوان خط سرخ تعریف کرده و از دو طرف گفت‌وگوکننده بخواهد تا به آن احترام بگذارند.»

در اعلامیه آمده است که جامعه‌ی رسانه‌ای افغانستان، از سرنوشت آزادی بیان و رسانه‌ها نگران است تا مبادا در نشست استانبول، این ارزش‌ها نادیده گرفته‌شده یا مورد معامله قرار گیرد.

نی افزوده است که آزادی بیان و فعالیت‌های رسانه‌ای، از جمله حقوق اساسی شهروندان در قانون اساسی افغانستان است و باید در نشست استانبول، به آن حرمت گذاشته شود.

نی، از حکومت افغانستان و گروه طالبان نیز خواسته است که به خواست‌های قانونی و مشروع شهروندان و جامعه‌ی رسانه‌ای افغانستان حرمت گذاشته و نگذارند به دست‌آوردهای ۱۹ ساله‌ی جامعه‌ی رسانه‌ای، صدمه‌ا‌ی وارد شود.

این در حالی است که قرار است در شانزدهم اپریل، شهر استانبول ترکیه میزبان گفت‌وگوهای صلح افغانستان باشد.