زلمی خلیل‌زاد: تخریب‌کاران تلاش دارند تا روند صلح را اخلال کنند

صبح کابل
زلمی خلیل‌زاد: تخریب‌کاران تلاش دارند تا روند صلح را اخلال کنند

زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه‌ی وزارت خارجه‌ی امریکا برای صلح افغانستان، حمله بر کاروان موترهای امرالله صالح، معاون اول ریاست‌جمهوری را، محکوم کرده است.

آقای خلیل‌زاد، چهارشنبه شب (۱۹ سنبله)، در برگه‌ی تویترش نوشته است که با نزدیک شدن گفت‌وگوهای صلح، تخریب‌کاران تلاش دارند تا این فرصت تاریخی را اخلال کنند.

او افزوده است: «تاریخ گواه است، زمانی که فرصت برای صلح نزدیک می‌شود، تخریب‌کاران از هیچ نوع تلاش برای توقف آن نمی‌ایستند. افغان‌ها در دام آن‌ها نخواهند افتاد. افغان‌ها می‌‌دانند که روند موفق صلح، یگانه راه پایان بخشیدن به جنگ طولانی در کشور است. تحقق آرمان‌های گسترده‌ی آن‌ها برای صلح، به دو گروه مذاکره کننده و رهبران آنان، بر می‌گردد.»

روز گذشته، کاروان موترهای امرالله صالح، معاون اول ریاست‌جمهوری، در مربوطات حوزه‌ی چهارم امنیتی شهر کابل، هدف انفجار ماین جاسازی‌شده در یک کراچی قرار گرفت.

در این رویداد، ۱۰ غیرنظامی جان باختند و بیش از ۱۵ نفر دیگر زخمی شدند. آقای صالح نیز، در این رویداد، به گونه‌ی سطحی زخم برداشته است.

هرچند تا کنون هیچ گروهی مسؤولیت این رویداد را به عهده نگرفته؛ اما محمدمسعود اندرابی، سرپرست وزارت داخله، گفته است که مواد استفاده‌شده در این رویداد، شبیه موادی بوده که شبکه‌ی تروریستی حقانی از آن استفاده می‌کند.

مقام‌های ارشد حکومتی، رهبران سیاسی و کشورهای خارجی، این رویداد را محکوم کرده اند.