زلمی خلیل‌زاد: گفت‌وگوهای صلح فرصت بی‌نظیری است و باید از آن استفاده شود

صبح کابل
زلمی خلیل‌زاد: گفت‌وگوهای صلح فرصت بی‌نظیری است و باید از آن استفاده شود

زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه‌ی وزارت خارجه‌ی امریکا برای صلح افغانستان، گفته است که گفت‌وگوهای صلح در قطر، فرصت بی‌نظیری است و باید از آن، استفاده شود.

آقای خلیل‌زاد، بامداد یک‌شنبه (۳۰ سنبله)، در برگه‌ی تویترش نوشت که در اعلامیه‌ی اخیر شورای امنیت سازمان ملل متحد در مورد گفت‌وگوهای صلح، به تعهد جامعه‌ی جهانی به «حاکمیت استقلال، تمامیت ارضی و وحدت ملی» افغانستان، تأکید شده است.

او افزوده است: «این یک فرصت بی‌‌نظیر برای افغانستان است. نه تنها این که طرف‌های افغان مستقیماً با هم مذاکره می‌کنند؛ بلکه آن‌چنانی که در اعلامیه‌ی شورای امنیت آمده، حمایت گسترده‌ی جهانی برای تفاهم سیاسی از طریق مذاکرات و صلح در افغانستان وجود دارد. از این فرصت بی‌نظیر، باید استفاده شود.»

این در حالی است که شورای امنیت سازمان ملل، دو روز پیش، با نشر اعلامیه‌ای در مورد گفت‌وگوهای صلح، تأکید کرد که صلح پایدار در افغانستان، تنها از طریق یک روند صلح جامع، همه‌جانبه و به رهبری و مالکیت افغان‌ها که هدف آن آتش‌بس دائمی باشد، به دست می‌آید.

هفته‌ی گذشته، گفت‌وگوهای میان‌افغانی، در دوحه، پایتخت قطر، گشایش یافت. نمایندگان بیش از ۱۳ کشور و سازمان‌های بین‌المللی، در مراسم گشایش این گفت‌وگوها، بر پایان جنگ و حفظ دست‌آوردهای ۱۹ سال گذشته در افغانستان، تأکید کردند.

هرچند تا اکنون هیأت‌ها و گروه‌های تماس دو طرف، نشست‌هایی را برگزار کرده اند؛ اما هنوز هم روی طرزالعمل و تقسیم اوقات گفت‌وگوهای صلح، به توافق نرسیده اند.