تلاش‌ها برای از سرگیری گفت‌وگوهای صلح؛ زلمی خلیل‌زاد با نمایندگان طالبان دیدار کرد

صبح کابل
تلاش‌ها برای از سرگیری گفت‌وگوهای صلح؛ زلمی خلیل‌زاد با نمایندگان طالبان دیدار کرد

منابعی تأیید می‌کنند که تلاش‌ها برای از سرگیری مذاکرات صلح میان امریکا و طالبان، جریان دارد.

یک منبع در گروه طالبان، به بی‌بی‌سی گفته است که زلمی خلیلزاد، نماینده‌ی ویژه‌ی وزارت خارجه‌ی امریکا در امور صلح افغانستان، با نمایندگان طالبان در دوحه، پایتخت قطر، دیدار کرده است.

این منبع، با اشاره به آغاز دیدارها، گفته است که مذاکره میان دو طرف از نقطه‌ی صفر آغاز نخواهد شد. او افزوده است، موارد زیادی که در دوره‌های قبلی مذاکرات میان امریکا و طالبان بر سر آن توافق شده بود، پا برجاست و تنها موارد اختلافی جزئی با آغاز رسمی مذاکرات، درباره‌اش بحث خواهد شد.

تا کنون مشخص نیست که مذاکرات رسمی میان امریکا و طالبان دقیقا چه زمانی از سر گرفته خواهد شد؛ اما دونالد ترامپ، روز جمعه (۱ قوس)، در مصاحبه‌ای با شبکه‌ی خبری فاکس‌نیوز، گفته بود که ایالات متحده‌ی امریکا، در حال کار روی توافقی با طالبان است و دیده شود چه چیزی اتفاق خواهد افتاد.

او افزود که ایالات متحده، پیش از این نیز به توافقی با طالبان نزدیک شده بود؛ اما به دلیل کشتار افراد بی‌گناه از سوی طالبان، این توافق انجام نشد. آقای ترامپ، گفت: «آخرین باری که با طالبان گفت‌وگو کردیم،‌ این گروه تلاش داشتند تا با کشتار مردم، از موضع قدرت وارد گفت‌وگو شوند.»

رییس‌جمهور ایالات متحده، جزئیات بیشتری در مورد توافقی که زیر کار قرار دارد، ارائه نکرد؛ اما در بخش دیگری از سخنان خود گفت که شمار نیروهای امریکایی در افغانستان، کاهش خواهد یافت.

گفت‌وگوهای صلح میان زلمی خلیل‌زاد و نمایندگان طالبان در قطر، در هشتم سپتامبر، پس از جان باختن یک سرباز امریکایی در حمله‌ی تروریستی طالبان در کابل، توقف یافت.

از آن‌ زمان تا کنون، این نخستین باری است که رییس‌جمهور ایالات متحده‌ی امریکا، به گونه‌ی علنی در مورد توافق با طالبان حرف می‌زند.

این در حالی است که پیش از این، آقای ترامپ از تبادله‌ی دو استاد دانشگاه امریکایی با انس حقانی و دو عضو کیدی طالبان، استقبال کرده بود. او ابراز امیدواری کرده بود که تبادله‌ی زندانیان، زمینه‌ی آتش‌بس را برای پایان جنگ در افغانستان مساعد کند.