زلمی خلیل‌زاد با وزیر خارجه‌ی هند در مورد صلح افغانستان گفت‌وگو کرد

صبح کابل
زلمی خلیل‌زاد با وزیر خارجه‌ی هند در مورد صلح افغانستان گفت‌وگو کرد

فرستاده‌ی ویژه‌ی ایالات متحده‌ی امریکا در امور صلح افغانستان، در سفری به دهلی نو، با وزیر خارجه‌ی هند در مورد روند صلح افغانستان گفت‌وگو کرده است.

اس جی شنکر، وزیر خارجه‌ی هند، در برگه‌ی تویتر خود نگاشته است که زلمی خلیل‌زاد، با ارایه‌ی جزییات تازه‌ای در مورد روند صلح افغانستان، روی چگونگی همکاری‌های موثر با او گفت‌وگو کرده است.

آقای شنکر، افزوده است که این گفت‌وگو، مثمر بوده است.

زلمی خلیل‌زاد، دوشنبه شب (۱۴ اسد)، پس از گفت‌وگوی چند روزه با نمایندگان طالبان در قطر، دوحه را به مقصد دهلی‌نو ترک کرد تا با مقامات هندی در مورد روند صلح افغانستان گفت‌وگو کند.

آقای خلیل‌زاد، پیش از سفر به دهلی نو، در برگه‌ی تویتر خود نگاشت: «به ادامه‌ی پیشرفت‌های عالی هفته‌ی گذشته در کابل، چند روز اخیر را در دوحه با تمرکز بر روی موضوعات باقی مانده در تکمیل توافق بالقوه با طالبان، که زمينه‌ی خروج مشروط سربازان امریکایی را فراهم خواهد ساخت، صرف کرده‌ام و ما پیشرفت عالی داشته‌ايم.»

آقای خلیل‌زاد افزود که تیم او و نمایندگان طالبان، به بحث‌های شان در مورد جزییات تخنیکی و همچنان گام‌ها و میکانیزم‌های مورد نیاز برای تطبیق موفقیت‌آمیز توافق‌نامه‌ی چهار بخشی که از زمان انتصاب او تا کنون روی آن کار شده است، ادامه خواهند داد.

او تاکید کرد که توافق روی این جزییات، ضروری است.

خروج نیروهای خارجی از افغانستان، آتش بس فوری، قطع ارتباط طالبان با سایر گروه‌های تروریستی و عدم استفاده از خاک افغانستان، در برابر ایالات متحده‌ی امریکا، چهار موضوعی بود که پیش از این، زلمی خلیل‌زاد و نمایندگان طالبان روی آن گفت‌وگو کرده بودند.