خلیل‌زاد: اگر غنی فرار نمی‌کرد، انتقال قدرت منظم‌تر انجام می‌شد

صبح کابل
خلیل‌زاد: اگر غنی فرار نمی‌کرد، انتقال قدرت منظم‌تر انجام می‌شد

دو ماه و چند روز پس از سقوط کابل به دست طالبان، زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه‌ی پیشین وزارت خارجه‌ی امریکا در امور صلح افغانستان در نخستین مصاحبه‌ی خود، می‌گوید که اگر اشرف غنی فرار نمی‌کرد، زمینه‌ی انتقال قدرت به گونه‌ی منظم‌تری فراهم می‌شد.

آقای خلیل‌زاد که در یک گفت‌وگوی ویژه با شبکه‌ی خبری سی‌بی‌اس امریکا صحبت، می‌کرد، گفت که او، در ۱۴ آگست، یک شب پیش از سقوط کابل با دولت افغانستان و طالبان به توافق رسیده بود که برای تقسیم قدرت یک مذاکره‌ دو هفته‌ای انجام شود؛ اما رییس‌جمهور غنی فرار را انتخاب کرد که در نهایت سبب متلاشی‌شدن نیروها و نظام شد.

به گفته‌ی او، در صورتی که غنی با هلیکوپتر از ارگ ریاست‌جمهوری فرار نمی‌کرد، ممکن بود حضور ایالات متحده‌ی امریکا در افغانستان تمدید شود. این در حالی است که مطابق توافق‌نامه‌ی دوحه، امریکا باید افغانستان را ترک می‌کرد.

با این حال، زلمی خلیل‌زاد در این مصاحبه، از امضای توافق‌نامه میان امریکا و طالبان دفاع کرد و گفت که ایالات متحده باید رییس‌جمهور غنی را بیش‌تر تحت فشار قرار می‌داد؛ اما در عین حال از سیاست فعلی بایدن در افغانستان انتقاد کرد و حتا کناره‌گیری خود را به همین نارسایی‌های فعلی ارتباط داد.